802.tv nabídne vysoké rozlišení

16. srpen 2007

Televize s vysokým rozlišením (HDTV) míří do českých domácností. Společnost Mattes AD nabídne v rámci své služby 802.tv televizní program Nonstop Kino HD. Služba je zatím dostupná na severní Moravě, tento týden bylo připojeno pražské sídliště Nové Butovice.

Signál se šíří prostřednictvím internetového protokolu, jde tedy o IPTV. Jako přenosové médium se využívá optická infrastruktura, která vede až do domu. Jednotlivé zásuvky jsou pak připojeny metalickým vedením.

Nabídka 802.tv obsahuje 37 programů v běžném rozlišení a doplní ji filmový kanál Nonstop Kino HD, který provozuje společnost SPI International. Počet HD programů by se měl ještě rozrůst, mimo jiné o vlastní produkci firmy Mattes AD. Ta připravuje program zaměřený zejména na zpravodajství a reportáže z regionu.

HD obsah dodává televizní program Nonstop Kino HD

K příjmu HDTV je potřeba televize s označením HD ready a speciální set-top box. Služba 802.tv využívá zařízení od společnosti Motorola. Kromě IPTV zvládne přijímat také pozemní digitální vysílání DVB-T a poradí si i s webovými stránkami. Díky tomu je možné využít televizní obrazovku pro prohlížení internetu.

Set-top box Motorola pro příjem IPTV a DVB-T ve standardním i vysokém rozlišení

Doplňkovou službou je videopůjčovna, která využívá zčásti vlastní řešení a zčásti službu Kinománia. Síť 802.cz spadá do kategorie triple play - v rámci jedné přípojky nabízí internet, televizi a telefon. Kromě IPTV lze tedy využívat i internetovou telefonii (VoIP).

Rozhovor s Jiřím Banášem, obchodním ředitelem MATTES AD, přinese v pondělí 20. 8. magazín Nula-jednička na stanici Český rozhlas Leonardo.

autor: Jiří Suchomel
Spustit audio