Bojovat proti Wagnerovcům je stejné jako proti „zombies“, tvrdí ukrajinští vojáci u Bachmutu

Jihozápadně od města Bachmut čelí už několik týdnů ukrajinští vojáci Andrij a Borisič – v bunkru vysekaném do zmrzlé země a osvětleném svíčkami – stovkám bojovníků ruského soukromého vojenského dodavatele Vagnera. Jeho žoldnéři se vrhají proti ukrajinské obraně. Bojovat proti Wagnerovcům je prý jako bojovat proti „zombies“, tvrdí americká televizní stanice CNN.

Andrij vyprávěl novinářům o jedné zdánlivě nekončící přestřelce, kdy na jeho jednotku zaútočila záplava bojovníků, se kterými bojovali asi 10 hodin v kuse.

Vagnerovci podle ukrajinského vojáka šlapou i po mrtvolách vlastních lidí.

Nepřátelé ale nepřicházeli ve vlnách, jejich útok byl prý téměř nepřerušovaný. Pušky AK-47 ukrajinských obránců se neustálou střelbou tak rozžhavily, že je museli neustále měnit.

Čtěte také

Taktika Wagnerovy skupiny je v tom, že nejdřív pošle do boje první vlnu útočníků, která se skládá hlavně z rekrutů z ruských věznic. Neznají vojenskou taktiku a jsou špatně vybaveni.

Většina jen doufá, že pokud přežijí svou šestiměsíční službu, budou se moct vrátit domů, a ne zpátky do cely. Velitelé je pošlou směrem k ukrajinské obraně, přičemž jejich úkolem je udržet pozice.

Když se jim to povede, pošle velitel další skupinu rekrutů. Takto se wagnerovci snaží krok za krokem postupovat vpřed, i když ztrácí spoustu svých lidí. Teprve když se členové prvních vln vyčerpají, nebo jsou všichni zabiti, přijdou na řadu zkušenější bojovníci, kteří mají obsadit ukrajinské pozice.

Andrij přirovnal bitvu ke scéně ze zombie filmu. Wagnerovci podle něj šlapou i po mrtvolách vlastních lidí.

Dostávají drogy?

Ukrajinský voják dodává, že to vypadá, jako kdyby vojáci před útokem dostávali nějaké drogy, což ale CNN nebyla schopna nezávisle ověřit.

Andrijův popis bojové taktiky vagnerovců ale odpovídá zprávě ukrajinské tajné služby, kterou CNN získala minulý týden. Podle odposlechů také často chybí koordinace mezi vagnerovci a ruskou armádou.

Čtěte také

Stanice se obrátila i na jejich šéfa Jevgenije Prigožina ohledně obvinění ze zneužívání a týrání vojáků. Prigožin odpověděl v prohlášení, které bylo do značné míry sarkastické.

Americkou stanici nazval otevřeným nepřítelem a trval na tom, že wagnerovci jsou příkladná vojenská organizace, která dodržuje všechny nezbytné zákony a pravidla moderních válek.

Jevgenij Prigožin během setkání s bývalými vojáky Wagnerovy armády ve městě Anapa

Andrijova jednotka jednoho bojovníka zajala, jeho příběh je podle CNN stejně tragický, jako primitivní a brutální taktika wagnerovců.

Vyslýchaný muž na záznam tvrdí, že je inženýr, ale začal prodávat drogy, aby si vydělal nějaké peníze. Dobrovolně se ke skupině připojil ve víře, že to vymaže jeho trestní rejstřík, a jeho dcera tak bude mít méně problémů při plnění svého snu stát se právničkou.

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách, připravily Magdaléna Fajtová a Tea Veseláková.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.