Budoucnost patří DAB+, říká šéf bavorského regulátora. Jeho význam zdůrazňují i někdejší kritici

23. červen 2022

Thorsten Schmiege, prezident bavorského mediálního regulátora BLM, v rozhovoru pro server Medienpolitik.net potvrdil neustále rostoucí význam digitálního rozhlasového vysílání DAB+. Nedávno se v sousedním Německu podařilo obsadit poslední volnou kapacitu v druhé celoplošné síti, ve které je aktuálně šířeno šestnáct stanic.

Čtěte také

„Budoucnost patří DAB+. A ta budoucnost už začala. Pokud si to nechcete nechat ujít, musíte investovat už nyní,“ konstatoval v rozhovoru pro Medienpolitik.net Schmiege. Jedním z důkazu tohoto tvrzení je vždy velký zájem o oznámenou volnou kapacitu v některém z multiplexů. To se potvrdilo například i v sousedním Sasku, kde v horizontu několika měsíců odstartuje řada multiplexů na národní i regionální úrovni.

Na druhou stranu, šéf mediálního úřadu přiznal, že pro řadu vysílatelů je působení na FM pásmu šancí, jak investovat do DAB+, technologie se však čím dál tím více stává důležitým zdrojem podnikání. „VKV také již roky ztrácí na významu, zatímco rozsah DAB+ neustále roste,“ doplnil Thorsten Schmiege. Podpora technologie je sice v jednotlivých spolkových zemích různá, nicméně postoj se jasně obrátil i v původně skeptických regionech.

„S rádiem je to stejné jako s televizí ve vysokém rozlišení. Jakmile uslyšíte DAB+ v celé jeho kvalitě a rozmanitosti, už bez něj nebudete chtít být. Proto jde nyní o digitalizaci třetího, čtvrtého a pátého přístroje v garážích, dílnách apod. Můžeme mluvit konkrétně o postupném vyřazování analogového pozemního vysílání, pokud bude využití DAB+ dostatečně vysoké,“ uvedl mimo jiné prezident bavorského mediálního úřadu.

autor: lukpo
Spustit audio

Související