Český rozhlas Dvojka je první rádio, které živě vysílalo z vesmíru

17. září 2018

V neděli 16. září odvysílal Český rozhlas Dvojka živou rozhlasovou hru na motivy Julese Verna pod názvem Ze Země na Měsíc.

Vysílání samotné mohli slyšet nejen posluchači v éteru, přes internet a sledovat pomocí videostreamu, hra byla zároveň vysílána pomocí obří parabolické antény o průměru 10 metrů a výkonu 1 kW na frekvenci 1296 MHz směrem k Měsíci. Odražený signál pak mohli slyšet posluchači po celém světě v místech, kde byl v daný okamžik pozorovatelný Měsíc. Český rozhlas Dvojka úspěšně vysílal historicky poprvé odrazem o měsíční povrch.

Signál urazil vzdálenost dvakrát zhruba téměř 400 tisíc kilometrů a na Zemi se vrátil za necelé tři sekundy. Český rozhlas pro přenos využil radioteleskopu Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd v Panské Vsi a zájemci si záznam i zpětně mohou poslechnout na Facebooku a webu Českého rozhlasu Dvojka. Hra samotná měla i vysokou sledovanost on-line, sledované byly příspěvky o živé hře a přenosu a četné ohlasy byly zaznamenány i od radioamatérů ze zahraničí, mj. z Francie, Spojených států a Itálie.

Dramatizace slavných textů Julese Verna i režie rozhlasové inscenace se ujal Vít Vencl. Ve hře role skvěle ztvárnili Kamil Halbich, Tomáš Pavelka, Marek Němec, Miroslav Hanuš a řada dalších.

Spustit audio

Související