Český rozhlas Plus uvádí dokumentární sérii Slovenská lekce o vývoji tamních veřejnoprávních médií

18. květen 2026

Stanice Český rozhlas Plus uvádí od pondělí 18. května třídílnou dokumentární sérii Slovenská lekceProjekt mapuje patnáct let vývoje slovenských veřejnoprávních médií i zánik instituce RTVSOsu celého dokumentu tvoří příběhy novinářů, kteří na jaře 2026 dostali své výpovědi.

Čtěte také

Dokumentární cyklus rekonstruuje milníky od sloučení rozhlasu a televize v roce 2011. Popisuje krizi po vraždě Jána Kuciaka, rušení poplatků i vznik nové legislativy. Zmiňuje také atentát na Roberta Fica z května 2024, který utlumil protesty stávkového výboru. Tvůrci hovořili se zaměstnanci, vedením i politiky. Z rozhovorů vyplývá, že proměna slovenských médií byla dlouhodobým procesem.

První díl nazvaný Od reformy k nedůvěře zachycuje počátky RTVS, změny ve zpravodajství a konflikty. Druhá část se zaměřuje na rok 2018, odchody novinářů a ztrátu stabilního financování. Závěrečná epizoda mapuje stávky, zákon o STVR a propouštění v roce 2026. Projekt ukazuje mechanismus, jak se veřejná služba mění pod politickým tlakem. Série bude k dispozici na webu můjRozhlas

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat