Druhá televizní digitalizace se rozjíždí na plno. Divák musí být obezřetný

27. listopad 2019

Do vypnutí prvních DVB-T vysílačů už zbývá jen posledních pár hodin. Na co si musí dát divák pozor, aby proběhl přechod bez problémů? Rádi vám poradíme.

Na obyvatele Česka čeká v blízké době významná technologická změna. Bez pochyby jste již z televize nebo rádia zaslechli informace o přechodu na chystaný standard DVB-T2, zjednodušeně řečeno druhou televizní digitalizaci. Vzhledem k tomu, že jde o proces, ve kterém se není úplně jednoduché zorientovat, připravili jsme pro vás stručného průvodce.

Přechod na DVB-T2 se týká každého, kdo přijímá televizní signál prostřednictvím pozemního digitálního vysílání, tedy bezplatně. Pokud máte náhodou satelit nebo se spoléháte na kabelového operátora, či přijímáte signál přes internet nebo IPTV, problematika pro vás tímto končí a dál již číst nemusíte. Vidíte na vaší obrazovce v pravém horním rohu piktogram, tedy symbol vysílače s vykřičníkem? Pak je už je pro vás konec DVB-T za dveřmi. Česká televize již toto vysílání vypne dnes ve 23:59. Pokud si do té doby nepořídíte nový televizor nebo alespoň set-top box, programy ČT a Českého rozhlasu již touto cestou nenaladíte.

Čtěte také

Jak vybrat nový televizor nebo set-top box? Odpověď je jednoduchá. Hledejte přijímače, které mají na sobě samolepku „DVB-T2 ověřeno“. Jedná se o certifikaci Českých Radiokomunikací, která zajistí, že daný přijímač bude po vypnutí stávajícího vysílání DVB-T korektně fungovat. Co se týká nákupu, doporučujeme vám navštívit specializované prodejny s anténářskou nebo televizní technikou. Zde máte totiž jistotu, že se vám budou věnovat profesionálové z oboru. Pokud se navíc přechodu obáváte a bojíte se, že byste si s instalací nového zařízení neporadili, můžete se zde s vyškoleným technikem domluvit.

Důležitou součástí každé přijímací sestavy je pochopitelně anténa, bez které by váš přijímač zcela logicky nefungoval. Právě v této fázi jsou důležité specializované prodejny, protože v obchodních řetězcích se leckdy objevují pochybné produkty se zázračným ziskem, kterým je dobré se obloukem vyhnout. V oblasti instalace je dobré se spoléhat na reference příbuzných nebo známých, kteří již případně v tomto směru ověřené firmy mají. Stejně jako je dobrý uzenář nebo údržbář, není v tomto směru nic lepšího než kvalitní anténář.

Čtěte také

Dnešní televizory jsou již leckdy vybaveny řadou užitečných funkcí, pokud se je rozhodnete připojit k internetu. Získáte například přístup k řadě televizních archivů, ale i užitečnému doplňku, který se nazývá HbbTV, což je zkratka pro takzvané hybridní vysílání. Česká televize o něm například hovoří jako o „ČT bodu“, na Primě ho pak označují jednoduše jako červené tlačítko. Set-top boxy obvykle funkci HbbTV bohužel nepodporují. Pokud si na doplňkové funkce netroufáte, nevadí. Vysílání DVB-T2 můžete přijímat i bez HbbTV.

Další důležitou věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je samotný příjem signálu. Pokud přijímáte signál individuálně, máte tedy vlastní anténu, nemusíte již nic řešit. Bude vám stačit pouze zapojit anténu do nového set-top boxu, případně televizoru. V případě, že ale bydlíte v panelovém domě, případně objektu, kde je více bytů, je zde s největší pravděpodobností využívána takzvaná společná televizní anténa (STA). Na tomto místě je pak třeba u jejího správce – obvykle předsednictvo SVJ – zjistit, zdali je již pro příjem DVB-T2 připravena. Pokud tomu tak není, je třeba opět zajistit nápravu u specializované anténářské firmy.

Čtěte také

27. listopad je, dá se říci, prozatím takovou ochutnávkou vypnutí signálu DVB-T. Česká televize sice již bude mít k tomuto termínu vypnuto, nicméně komerční televize, jako je Nova, Prima nebo Barrandov, bude možné beze změny nadále přijímat v Praze až do 8. ledna 2020, v případě Cukráku do 15. ledna. Pak už nabere celý proces velmi rychlý spád a začne se týkat i zbytku republiky. K definitivnímu vypnutí celoplošného DVB-T, to znamená, že již žádný vysílač v Česku nebude tuto technologii šířit, dojde 30. června. Stane se tak na Zlínsku v případě kanálů Prima Krimi, Šlágr TV nebo Kino Barrandov.

Přechod na DVB-T2 je vynuceným procesem, aby se stávající televizní pásmo uvolnilo pro rozvoj nových telekomunikačních služeb. Operátoři ho nicméně nastavili tak, aby divák na něm, pokud možno vydělal. Díky novému přenosu stanic tak bude možné vysílání sledovat v lepší obrazové kvalitě, což bude případ kanálů Prima, TV Barrandov nebo Televize Seznam. Česká televize již všechny programy přenáší dokonce v nejvyšším rozlišení Full HD. Abyste si takovou kvalitu užili, potřebujete mít ale pochopitelně i televizor, který již tuto obrazovou kvalitu podporuje.

Kde hledat další informace? Kromě řady článků, které v průběhu měsíců publikoval tento portál, můžete navštívit státní informační web www.televizezadarmo.cz. Jsou zde pro vás také infolinky 800 929 929 (České Radiokomunikace), 261 136 113 (Česká televize) nebo 595 694 660 (Digital Broadcasting). Odpovídající informace vám jistě brzy podají také regionální média včetně rozhlasových stanic a tiskovin. Závěrečná a velmi důležitá rada. Nenechte se zlákat od poskytovatelů placené televize, která vyřeší přechod na DVB-T2 za vás. Pouze pozemní vysílání vám v tuto chvíli zajistí příjem signálů bez měsíčních poplatků operátorům. Odvod pravidelných 135 korun České televize do této kategorie nespadá.

Článek vyšel v upravené podobě v aktuálním vydání Týdeníku Rozhlas.

autor: lukpo
Spustit audio

Související