FM signál Českého rozhlasu Plus si našel cestu tentokrát na západ Finska

29. červen 2022

Dobře známý jev označovaný jako „sporadická vrstva Es“, který vzniká téměř výhradně pouze v letních měsících, tentokrát přinesl signál Českého rozhlasu Plus do města Pori ležícího na západním břehu Finska. Stanice přijímané přes sporadickou vrstvou Es se označují většinou velkým a rychlým kolísáním kvality. V ojedinělých případech může jít i o příjem na vzdálenost několika tisíc kilometrů.

„Píšu vám, protože jsem slyšel vaši místní rozhlasovou stanici Český rozhlas Plus tady ve Finsku, v Pori,“ uvedl Timo Klimoff, tamní lovec dálkových signálů. K zachycení vysílání došlo podle Klimoffa na kmitočtu 91,5 FM. V případě, že se skutečně nejedná z jeho strany o chybu, šlo by o stowattový dokrývač v Blansku s lokálním pokrytím. V případě dálkového příjmu v této kategorii se vyskytují na anténách lovců úlovky spíše v řádu kilowattů.

Příjem FM signálů prostřednictvím tzv. Es vrstvy patří v období přibližně od května do srpna/září mezi velmi oblíbené zpestření práce lovců, kteří se na těchto pásmech pohybují. Zahraniční vysílače obvykle dosáhnou takové síly, že vytlačují méně silné české vysílače, zřídkakdy se ovšem stává, že dojde i k narušení místního příjmu. Tento stav nelze nijak ovlivnit, protože se jedná o přírodní jev, a to podobně jako jsou například podzimní inverze.

autor: lukpo
Spustit audio

Související