Francouzský regulátor CSA má velké plány s digitalizací rozhlasového vysílání

8. prosinec 2017
03742302.jpeg

Jeho předseda Nicolas Curien předpokládá, že digitalizace rádia se bude moci výrazně rozjet do konce roku 2020.

Patnáct nových regionů v roce 2018 a dalších patnáct do poloviny roku 2019 by mělo být pokryto signálem digitálního rádia DAB+ ve Francii. Na valném shromáždění WorldDAB v Paříži to oznámil v listopadu předseda regulátora CSA Nicolas Curien. Informují o tom francouzská média. Setkání, jehož se zúčastnilo na dvě stovky delegátů z celého světa, prezentovalo v oblasti digitálního rozhlasu opravdu smělé plány.

Pro rok 2018 byla vyhrazena také frekvenční kapacita pro dva národní DAB+ multiplexy. „Mám dvě dobré zprávy. Tou první je skutečnost, že reakce na veřejné konzultace byly četné a velmi povzbudivé. Druhou zprávou je to, že pro vás žádnou špatnou zprávu nemám,“ oznámil na konferenci WorldDAB Curien, kterého citoval například server RadioWorld. Předseda francouzského regulátora předpokládá, že digitalizace rádia se bude moci výrazně rozjet do konce roku 2020. „Tento plán je na cestě k tomu, stát se realitou,“ doplnil Nicolas Curien.

„DAB je dobře zaveden jako základní platforma pro rádio v Evropě i mimo ni. Základní rysy úspěchu jsou pevně vyznačeny a vypnutí VKV v Norsku vysílá jasný signál o tom, čeho lze dosáhnout,“ uvedl ve své prezentaci na WorldDAB v Paříži Patrick Hannon, prezident WorldDAB. „Vývoj, který vidíme ve Francii, je stejně povzbudivý a významně podpoří přijetí DAB+ na mezinárodní úrovni,“ dodala Hannon. V rámci konference bylo také apelováno na to, aby evropské vlády přijali jasné rozhodnutí týkající se prodeje analogových a digitálních rádií.

Spustit audio
autor: Lukáš Polák