GLOSA: Konec televizního pirátství v Čechách? Zbožné přání zástupců TV JOJ

18. duben 2017
Logo televize JOJ Family

Problematika pirátství se neřeší na domácí, ale mezinárodní úrovni. Dlouhodobě se jí zabývá například společnost Irdeto, která roky vyvíjí pro operátory stejnojmenný kódovací systém.

Redakcím mediálních webů a portálům zabývajících se problematikou televizního vysílání dnes dopoledne přistála „tisková zpráva“ společnosti Axocom, která hlásala „Konec televizního pirátství v Čechách“. Samozřejmě, že tvrzení firmy, jež zastupuje na trhu řadu zejména placených stanic, je nutné brát se značnou dávkou rezervy, protože jde de facto pouze o stažení TV JOJ z českého trhu a jeho nahrazení okleštěnou verzí JOJ Family.

„TV JOJ sledovalo v Česku měsíčně až milión diváků. Stanice nabízela i pro české diváky atraktivní formáty a mix zpráv, seriálů a vlastních pořadů. Není tedy asi překvapením, že stanice vyšla diváckému úspěchu vstříc a kvůli narovnání právní situace v tuzemsku vytvořila speciální TV kanál, který je určený k distribuci jen a právě u nás,“ uvedl Axocom, podle kterého tuto verzi sleduje denně v průměru 120 tisíc diváků. Pokud na trh přichází nová televizní stanice sázející mj. na staré československé seriály Chlapci a chlapi, Žena za pultem nebo akviziční perly Dr. Stefan Frank (7 %, ČSFD) nebo Klaun (28 %), něco je špatně. Dost možná by si měl na takové vysílání najít čas i Luděk Staněk se svým Pořadem.

Samozřejmě tvrdit, že vyřazením jedné televizní stanice, respektive rodiny kanálů z nabídek českých operátorů, skončí pirátství slovenských nebo jakýchkoliv jiných zahraničních kanálů, je velmi odvážné a nezakládá se na pravdě. Jistě to dobře ví i mediální manažerka Erika Luzsicza, která si pravděpodobně jen chtěla otestovat, které weby daný text publikují a které ho přejdou bez povšimnutí. Kdo slovenské programy (a nikoliv jejich mezinárodní verze) sledovat chce, cestu k nim si vždycky najde. Problematika pirátství se neřeší na domácí, ale mezinárodní úrovni. Dlouhodobě se jí zabývá například společnost Irdeto, která roky vyvíjí pro operátory stejnojmenný kódovací systém. Piráti jsou ale vždy stejně o krok napřed.

Text publikovaný společností Axocom přinášíme v nezměněné podobě níže.

Spustit audio
autor: Lukáš Polák