Lausitzwelle: Nový regionální DVB-T2 multiplex z Německa také na území Čech

Z vysílání regionální televize Lausitzwelle Fernsehen.

Digitální síť funguje na kanálu, z něhož bylo dříve možné zachytit ve standardu DVB-T vysílání německých zemských veřejnoprávních televizí.

Od 18. června funguje v sousedním Německu nový regionální DVB-T2 multiplex Lausitzwelle, který svým signálem zasahuje při zlepšených příjmových podmínkách i omezené území Čech. V pátek 3. srpna se podařilo tuto digitální síť poprvé zachytit také na území Prahy, a to s klasickou televizní anténou typu „matrace“ ve vertikální polarizaci. Kanál 27 je v současné době neobsazený a příjmu nového multiplexu tak nic nebrání.

Vysílání digitální sítě přináší hned několik zvláštností. Přesto, že Německo se rozhodlo stejně jako Česká republika na úrovni celoplošných multiplexů pro kódování H.265/HEVC, v tomto případě je použita starší verze H.264/AVC. Součástí programové nabídky je jediná televizní stanice, a to Lausitzwelle Fernsehen. Kanál je pochopitelně k dispozici ve Full HD rozlišení 1920x1080. Vysílače Hoyerswerda a Bautzen, které výkonem 2,5 kW signál šíří, fungují možná překvapivě s horizontální polarizací. Do konce roku je ještě posílí stanoviště Pulsnitz.

Spustit audio
autor: Lukáš Polák

Související