Letní Rádio Retro spojí dálky a knížky, odstartuje už ve čtvrtek

19. červen 2018

Se začátkem léta spustí Český rozhlas další tematický stream uvádějící výběr archivních nahrávek tentokrát z rozmezí let 1952 a 2003. V prázdninovém programu se doplňují dva typické dovolenkové motivy – dálky a knížky. Přednost proto dostaly nahrávky, jejichž protagonisty jsou literárně činní cestovatelé. Nechybí dvojice Hanzelka a Zikmund nebo etnograf Miloslav Stingl.

„Vzhledem k dlouhodobé posluchačské oblibě takzvaných audioknih vycházíme vstříc milovníkům mluveného slova, a to v podobě, která na CD a mp3 nosičích ke koupi není“ láká programový ředitel Ondřej Nováček. Podle něho by si například Rudolf Pellar jako interpret Cirkusu Humberto zasloužil bez přehánění nominaci v anketě Neviditelný herec. „Jenomže ten snímek byl natočen už v roce 1957, takže jsme ho vytáhli opravdu z hlubin archivu“ dodává.

K největším raritám mezi poklady historického zvukového fondu Českého rozhlasu patří záznam úplně poslední Čtvrthodinky inženýrů Hanzelky a Zikmunda z roku 1952. Předcházelo jí nějakých 700 pořadů vzniklých na základě materiálu z jejich první cesty. „Posluchači se občas ptají, proč jim jejich dávné zážitky s dvojicí H+Z nezopakujeme a my stále znovu musíme odpovídat, že naši předchůdci tyto extrémně oblíbené relace tehdy prostě nezachovali“ objasňuje dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý. „Poslední odvysílaný pořad se do archivu dostal až v nedávné době z amatérského záznamu na nepříliš kvalitní, ale přesto cenné gramofonové desce.“ K dalším velkým jménům cestovatelů zastoupeným v programu letního rádia retro patří Miloslav Stingl a jeho Deset zastavení z někdejších Stránek na dobrou noc natočených v roce 1981.Uslyšíte také Mikrofórum o reportážní cestě Pavla Jablonského do Nicaragui v roce 1984, pásmo o Albertu Vojtěchu Fričovi, vyprávění akademika Františka Běhounka o ztroskotání vzducholodi Italia v roce 1928, Meteor o Emilu Holubovi. Z literátů pak Jindřišku Smetanovou nebo Evu Kantůrkovou.

A protože nás baví vinylové desky a rozhlasový gramoarchiv je plný skvělých titulů, hraje letní Rádio retro mezi slovesnými pořady také výběr ze starých jazzových alb CountaBasieho, Glenna Millera, Charlieho Parkera, případně Karla Velebného, Luboše Andršta nebo Jiřího Stivína.

Rádio retro „Dálky a knížky“ vysílá od 21. června do 20. srpna mimo jiné v multiplexu ČRo DAB+, digitální kabelové síti společnosti UPC Česká republika nebo webu rozhlas.cz. Zvuková smyčka se opakuje vždy po 28 hodinách.

Spustit audio

Související