Nizozemský veřejnoprávní rozhlas NPO provedl několik změn ve svém DAB+ multiplexu

Stanley Clarke Band – The Message v Jazz Testu
Stanley Clarke Band – The Message v Jazz Testu

Součástí rozhlasové sítě je kromě běžně šířených celoplošných okruhů například oblíbená tematická stanice NPO Radio 2 Soul & Jazz.

Nizozemský veřejnoprávní rozhlas NPO přistoupil v uplynulých týdnech k několika změnám, které významně ovlivnily distribuci jeho stanic ve vlastním DAB+ multiplexu. Informoval o tom portál TotaalTV. Z kapacitních důvodů byl snížen datový tok u některých stanic z původních 96 kbps na 88 kbps. I přesto je zvuková kvalita velmi dobrá. Ořezání se dostala i slideshow, tedy doplňkové obrazové informace, a to konkrétně u stanice NPO Radio 1, která už v této podobě nabízí pouze statické logo.

V multiplexu NPO je v současné době k dispozici třináct rozhlasových stanic, snížení datového toku se týká jmenovitě programů NPO Radio 2 Soul & Jazz a NPO SterrenNL. U všech stanic je v současné době použité kódování HE-AAC, verze 1. S modernějším kodekem by se bylo možné dostat na nižší hodnoty při zachování stejné kvality. Pro srovnání, Český rozhlas u stanic s totožným kodekem používá datový tok 80 kbps, ve verzi 2 pak 48 kbps, což se týká i okruhů mluveného slova ČRo Plus a Rádio Retro.

Spustit audio
autor: Lukáš Polák

Související