Před 95 lety začalo v Československu pravidelně vysílat rádio

Rozhlasová technika ze zapůjčeného stanu, ze které se 18. května 1923 ozvalo: Haló, haló, zde vysílací stanice Radiojournalu ve Kbelích u Prahy. Vysíláme na vlně 1150 metrů.

Významné výročí oslaví Český rozhlas se svými posluchači bohatým programem již zítra. Veškeré informace získají zájemci na speciálním webu.

Před 95 lety, v pátek 18. května 1923, se Československo stalo po Británii druhou evropskou zemí, v níž pravidelně vysílalo rádio. Pravidelné rozhlasové vysílání bylo zahájeno přesně ve 20 hodin a 15 minut a jeho počátky byly velice svízelné. První provizorní studio bylo zřízeno ve skautském stanu poblíž vysílací stanice ve Kbelích u Prahy, chyběly zkušenosti i finanční prostředky.

Program prvního vysílacího dne zajišťovali členové orchestru bia Sanssouci - houslista Josef Hašek, kornetista Emil Čermák a cellista František Voženílek, který zahrál Sicilianu z Mascagniho opery Sedlák kavalír. Sólisty doprovázel na klavír profesor Karel Sergej Duda, bývalý profesor carské konzervatoře v Kyjevě. V programu vystoupila také operní pěvkyně Růžena Topinková, která přednesla Malátovy písně.Pořad uváděl technik Vlach, který nejdříve nahlásil jednotlivá hudební čísla a nakonec se s posluchači rozloučil pozdravem "na slyšenou".

Počasí prvnímu vysílání vůbec nepřálo. Prudce pršelo a vál silný vítr, a tak všichni zúčastnění trnuli hrůzou, že vítr stanové studio odnese a znemožní vysílání. Navíc při vystoupení pěvkyně podlezl stěnu stanu jakýsi pes, aby se ukryl před nepohodou, a doprovodil ji svým štěkotem. Naštěstí mikrofon nebyl tak citlivý, aby jeho projev zachytil. Přesto si všichni oddychli, když byl pes chycen a ze stanu odveden. Významné výročí oslaví Český rozhlas se svými posluchači již zítra, v sobotu 19. května. Veškeré informace o programu najdou zájemci na speciálním webu.