Rozluštěné záhady: Jak si umí umělá inteligence poradit s magickým realismem?

24. červenec 2024

Čtvrtá řada projektu Digitální spisovatel Českého rozhlasu se představila pod názvem Rozluštěné záhady.

Čtěte také

Digitální spisovatel je projekt Českého rozhlasu, který se od roku 2020 zabývá kreativní využitím jazykových modelů GPT.  První série sestávala z pěti žánrových povídek napsaných pomocí GPT 2 a GPT 3. Druhá série představila modely spolupráce mezi GPT 3 a řadou českých spisovatelů. Třetí série využila model GPT 4. Poslední série je svým zapojením umělé inteligence nejkomplexnější. Využívá model ChatGPT a GPT 4, překladače DeepL a Google Translate a generátor vizuálního obsahu Midjourney.

„Umělá inteligence byla integrální součástí všech kreativních procesů v realizaci Rozluštěných záhad,“ vysvětluje autorka projektu Anna Vošalíková. „Všechny díly obsahují pasáže napsané umělou inteligencí, jméno podcastu i většiny epizod je dílem umělé inteligence, i osobnost moderátorky a její profesní pozadí je výtvor umělé inteligence. Mým úkolem bylo upravit a někdy přepsat text tak, aby působil pro posluchače příjemněji, rozvést nápady tak, aby byly uspokojivé a postarat se o to, aby vznikly kvalitní žánrové povídky,“ dodává.

Čtěte také

Cílem autorů bylo vytvořit magickorealistický podcast, který využivá i premisu uncanny valley, známou ze světa počítačových her a robotiky. Posluchač by měl mít možnost ponořit se do děje a přistupovat k podcastu, jakoby všechny informace v něm byly zcela pravdivé. Jedná se ale samozřejmě o dílo fikce. Zásadní podíl na prvku zvukové imerse má mistr zvuku Dominik Budil. Součástí projektu je i krátký bonusový díl, kde autorka popisuje zapojení umělé inteligence do podcastu Rozluštěné záhady.

Rozluštěné záhady jsou svým modelem zapojení umělé inteligence ojedinělé a to v českém i světovém kontextu.  Dlouhodobost projektu nabízí vypovídající svědectví o schopnostech a kreativní utilitě jazykového modelu GPT.

https://www.mujrozhlas.cz/rozlustene-zahady

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat