Rusko bez elit se stane ekonomickým a surovinovým apendixem Číny, předpovídá historik Petr Hlaváček

2. květen 2022

Ruský pohled na svět je problematický, protože nezohledňuje vlastní chyby, tvrdí historik a filozof Petr Hlaváček. „Od počátku 19. století, kdy Rusové došli až do Paříže a takzvaně porazili Napoleona, tvrdí, že zachraňují Evropu. A když to nebereme vážně, tak je ponižujeme,“ připomíná ruský narativ. Podobné je to s druhou světovou válkou. „Oni přece zachránili Evropu. Ale Evropa si toho neváží a vrací se k nějakým svým fašisticko-nacistickým idejím.“

O chybách Ruska se nikdo nedozví ani ve školních učebnicích, upozorňuje historik. „Nic se nezmění, pokud se ruská intelektualita nebude kriticky zabývat svými dějinami.“

Bojí se všichni – lidé kolem Putina, lidé na univerzitách i ti na ulicích. Ale to je vlastně taky ruská tradice.
Petr Hlaváček

V současné době panuje v zemi jedním slovem strach, interpretuje Hlaváček slova svého kolegy, ruského historika Andreje Zubova. „Bojí se všichni – lidé kolem Putina, lidé na univerzitách i ti na ulicích. Ale to je vlastně taky ruská tradice,“ říká.

Petr Hlaváček, historik a filozof

Svobodomyslní občané raději mlčí, už sedí ve vězení, nebo jsou na odchodu ze země, přibližuje historik. „Exodus je obrovský. Jsou to desetitisíce, možná statisíce lidí. Rusko zůstane bez intelektuálních elit, které se vytvořily v posledních dekádách, a to je katastrofa.“

Přestože určitým kruhům odliv elit – zejména humanitně zaměřených intelektuálů – vadit nebude, Rusko čeká technologické strádání, domnívá se Hlaváček.

Čtěte také

„Žanna Němcovová dcera zavražděného Borise Němcova, se kterou jsem o tom mluvil, natvrdo říká: ‚Nezapomínejme na toho třetího, co číhá vzadu, přijde Rusku jakoby na pomoc, ale vlastně ho pohltí. A to je Čína.‘“

Rusko směřuje k tomu, stát se nějakým ekonomickým a surovinovým apendixem komunistické Číny,“ soudí Hlaváček a zdůrazňuje:

„Alexandr Puškin upozorňoval, že Rusko není Evropa. Je to primárně asijská velmoc, Puškin říkal, že je Evropou vlastně omylem geografů. My pořád vidíme Vladimira Putina u bílého stolu s kravatou, ale opakovaný obrat k Asii je součástí ruské tradice. 

Jaké jsou kořeny ruského imperialismu? Poslechněte si celý audiozáznam Osobnosti Plus Barbory Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , marz
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.