Šlesvicko-Holštýnsko dál čistí éter od FM vysílačů, došlo i na veřejnoprávní rozhlas

25. květen 2026

Veřejnoprávní rozhlasová instituce Norddeutsche Rundfunk pokračuje v postupném vypínání analogového vysílání v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Tento krok tentokrát zasáhl posluchače na ostrově Helgoland v Severním moři, kde došlo k ukončení provozu vybraných FM stanic od 8. dubna.

Čtěte také

Na německém ostrově Helgoland byly definitivně odpojeny tři programy rozhlasu NDR, konkrétně N-Joy na frekvenci 91,5 FM, NDR Info na vlně 92,5 FM a také stanice NDR Kultur, která do té doby využívala kmitočet 97,0 FM. Všechny tyto vypnuté distribuční kanály měly shodný efektivní vyzářený výkon o hodnotě 160 Wattů. Posledními FM programy tu zůstaly NDR 1 Welle Nord a NDR 2.

Tyto dva zbývající okruhy fungují na frekvencích 88,9 FM a 93,4 FM se stejným výkonem 160 Wattů a k jejich vypnutí dojde později. Kompletní programová nabídka NDR je dostupná v DAB+ multiplexu na kanálu 11B, kde tamní vysílač disponuje výkonem 400 Wattů. Tato operace je součástí přechodu spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko z analogového FM vysílání na plně digitální distribuci.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat