Stokilowattový vysílač v Banské Bystrici připadl Rádiu Melody, slovenská frekvence se při inverzích ozve až v Čechách

21. září 2022

Rada pro mediální služby, slovenská obdoba Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, přidělila významnou slovenskou frekvenci 97,6 FM komerčnímu Rádiu Melody. Bánskobystrický kmitočet tak pokryje signálem nejen střední a západní Slovensko, ale i významnou část Moravy. Při inverzním počasí se dosah vysílače významně zvyšuje o stovky kilometrů.

Čtěte také

Rádio Melody je následovníkem slovenského Rádia Jemné. Stanice je držitelem řady FM kmitočtů po celém Slovensku. Získání frekvence 97,6 FM pro bánskobystrický region dosah privátní stanice významně navyšuje. Kromě VKV vysílačů je možné stanici naladit v České republice také ze satelitu Astra 3B, kde je k dispozici ve volném, nekódovaném režimu, případně u kabelových operátorů. Západněji směrem do Čech je například známá také jeho frekvence 88,0 FM z Velké Javoriny.

„Po včerejším ústním slyšení uchazečů o volné rozhlasové frekvence zařazené do aktuálního výběrového řízení dnes Rada pro mediální služby rozhodla o přidělení všech devatenácti z nich. Nejvíce frekvencí, sedm, získal vysílatel Dobrého rádia, společnost Dr. FM,“ informovala novináře mluvčí úřadu Lucie Michelčíková. Z pohledu vyzářeného výkonu je ještě zajímavý například ještě pětikilowattový FM kmitočet 98,8 z Ružomberoku, který připadl Europe 2. Od začátku září je vysílání Rádia Melody k dispozici také z vysílače Nitra – Zobor na frekvenci 88,8 FM s 10 kW.

autor: lukpo
Spustit audio

Související