Středočeský televizní a rozhlasový vysílač Cukrák slaví šedesáté narozeniny

25. listopad 2021

Před 60 lety, 26. listopadu roku 1961, bylo zahájeno televizní vysílání z kóty Cukrák. Ten vysílal na 1. kanále a jeho hlavním cílem bylo zkvalitnit televizní signál ve středních Čechách.  Vysílač Cukrák je vysoký 193,5 metru a dodnes slouží svému účelu. Šířeno je z něj nejen digitální pozemní televizní vysílání DVB-T2, ale v analogové formě i Český rozhlas Region.

Před tím, než byl uveden do provozu Cukrák, pokrýval Prahu a střední Čechy televizní signál pouze z vysílače Petřín. To bylo nedostatečné a bylo nutné pokrytí výrazně posílit. Stavba vysílače na Cukráku začala v roce 1959 a vysílání bylo zahájeno 26. listopadu 1961 na 1. kanále.

Vysílač typu TV 30/10, který dodala Tesla Hloubětín, šířil televizní vlny výkonem 30 kW na území o rozloze 12 tisíc kilometrů čtverečních. Pokrývalo nejen Středočeský kraj, ale i část Českobudějovicka, Plzeňska, Ústecka, Liberecka, Hradecka a Jihlavska.

V roce 1974 došlo k přestavbě tehdy 189,7 metrů vysoké ocelové věže. Za plného provozu byl na věž za pomocí vrtulníku nasazen nový laminátový nástavec, zpevněný výztuhami. Nová výška vysílače tak přesáhla 193 metrů. U základu má stavba průměr 16 metrů a v nejvyšší části pod laminátovým nástavcem s anténami 1,22 metru.

Konstrukce má v sobě umístěnou vyvažovací mechaniku, závaží, které zajišťuje stabilitu při velkém větru a dokáže vyvážit až metrové výkyvy věže. Speciální prstenec ve výšce 38 metrů zachycuje námrazu, které se v zimě tvoří na anténách. Dnes je Cukrák významným telekomunikačním objektem a vysílačem s vysokým pokrytím ze kterého vysílají televizní DVB-T2 multiplexy a také FM rozhlas.

autor: lukpo
Spustit audio

Související