V pondělí začíná Rádio Junior. Pusťte si znělku

Ewa Farna ve studiu Českého rozhlasu

3. září spustí Český rozhlas nový web a vysílání pro děti do 12 let. Společný název je Rádio Junior.

„Domácí“ stanicí Rádia Junior bude Český rozhlas 2 - Praha. Děti na ní dostanou víc prostoru než dřív. Hodina s rozhovory, soutěžemi, čtením na pokračování a Hajajou začne od pondělí do soboty v 19 hodin. Kromě tohoto vysílání zůstávají osvědčené formáty, jako je sobotní rozhlasová hra pro mládež a nedělní pohádka.

Stejně důležitým místem budou ale také webové stránky www.radiojunior.cz (adresa až do pondělí vede na původní web pro děti). Každý den nabídnou dětem něco zajímavého, včetně dvou písničkových streamů (Rádio Junior Mini, Rádio Junior Maxi) a rubriky Škola hitů. V této rubrice budou oblíbení zpěváci českých dětí komentovat písničky, které mají rádi. Rubriku otevře Ewa Farna, další díly natočila Gábina Gunčíková.

Součástí Rádia Junior se brzy stanou stránky pro nejmenší Webík, které Český rozhlas provozuje už od roku 2001. Webík dostane ještě na podzim úplně novou hravou a ozvučenou grafiku, která pozve děti na kouzelný hrad, do pohádkového lesa, za drakem do jeskyně nebo do čarodějné školy. Zůstanou oblíbené multimediální speciály – Pohádky pro Zlobílky i Příhody kapříka Pepíka.

Přehledná struktura vysílání

Každý den v týdnu má na Rádiu Junior své téma. Začátek vysílání ohlásí tato znělka.

Pondělky vedou děti k tomu, že svět je báječné místo k poznávání: slogan Pod lupou vystihuje, že se bude mluvit o vědě a zajímavostech.

Úterní vysílání je o všem, co děti bezprostředně obklopuje, co je zajímá a co je baví - odtud název Můj svět.

Ve středu odpoví odborníci na citlivé otázky, které děti trápí, v Lince důvěry.

Čtvrteční Rádio Junior se zaměří na nejrůznější témata v širokých souvislostech, od přírody po kulturu, tedy na Svět kolem nás.

Pátek, se sloganem 3... 2... 1... víkend!, potěší všechny soutěživé děti, protože vyhlásí vítěze týdenních cen v soutěži a doporučí zajímavé výlety pro celou rodinu.

Sobotní Speciál patří pohádkám. V září to budou takové, které patří ke klasice žánru - Paleček z pera Jana Wericha, Pošťácká pohádka Karla Čapka, Princ Bajaja od Boženy Němcové a Tři zlaté vlasy děda Vševěda od Karla Jaromíra Erbena.

Na webu www.radiojunior.cz budou vybrané pohádky dokonce zdarma ke stažení ve formátu MP3. V říjnu na stránky přibyde třetí stream, který doplní dva písničkové, na rozdíl od nich bude ale právě plný seriálů, pohádek, četby na pokračování a dalšího mluveného slova.

Nové pohádky v Hajajovi

Tradiční pohádka Hajaja se přesouvá na 19.45. Hned 3. září začne sedmidílný seriál Pohádky z lesa za Velkým kopcem, který pro Český rozhlas napsal Lukáš Jůza. Příběhy tří kamarádů – medvěda, lišky a zajíce – vypráví Marek Němec pod režijním vedením Jaroslava Kodeše.

Nové čtení na pokračování a soutěž

Součástí Rádia Junior bude od pondělí do pátku zhruba desetiminutové čtení na pokračování. Moderní vodnické příběhy neodolatelně načetl Jiří Lábus. Poprvé je Český rozhlas odvysílá v pondělí 10. září.

Pevné místo v programu bude mít od stejného data také velká podzimní soutěž pro celou rodinu, která při hledání řešení spojí prarodiče, rodiče i děti.

Tým vede Zora Jandová

Novou podobu vysílání připravila Tvůrčí skupina pro děti a mládež, kterou od 1. června vede zpěvačka, herečka a moderátorka Zora Jandová. Také ona v září usedne za mikrofon Rádia Junior. Střídat se bude s Magdalenou Šorelovou, Janem Hergetem, Veronikou Hájkovou, Zdeňkem Eškou a Terezou Jelenovou. Tereza Jelenová zároveň natáčí Školu hitů pro webové stránky. Stránky pro nejmenší, Webík, obsahově zajišťuje Lenka Kupková.

Rádio Junior a nové technologie

Vysíláním a webem aktivity tvůrčí skupiny nekončí. Ještě do konce roku postupně představí hry pro tablety, mobily a chytré televize (Smart TV). V plánu je také vydání interaktivních knížek.

A protože redakce chce být s dětmi v pilném kontaktu, uspořádá různé zábavné akce po celé republice. Hned v den startu, v pondělí 3. září, zpříjemní dětem první školní den veselým programem v obchodním domě Kotva na náměstí Republiky v Praze. Na malé posluchače i jejich rodiče čekají písničky, soutěže, focení v kostýmech a bláznivé divadelní představení, které je vtipně seznámí s rozhlasovými technologiemi, například zvukovými efekty.