VIDEO: Cartoon Network od podzimu v češtině, nabídne plnohodnotný servis

11. srpen 2017

Již v květnu jsme vás informovali, že společnost Turner plánuje v ČR lokalizovat svůj vlajkový dětský kanál. Nyní přinášíme exkluzivní podrobnosti.

Společnost Turner Broadcasting System Europe spadající pod mediální konglomerát TimeWarner se definitivně rozhodla k lokalizaci svého vlajkového dětského programu Cartoon Network do českého jazyka. Stane se tak de facto po 25 letech od zahájení vysílání ve Spojených státech. Pokud se situace nezmění, oficiální start na českém trhu by měl proběhnout již 1. září. Do té doby je však nutné dokončit veškeré přípravné práce.

Provozovatel si je sílící konkurence vědom a proto bude chtít dětským divákům ve věku 6-12 let, na které cílí, nabídnout plnohodnotný servis.

Základním pilířem bude česká zvuková stopa umístěná na feedu označovaném jako "Central & Eastern Europe", zkráceně "CEE", jehož vysílání bylo doposud určeno převážně pro Maďarsko a Rumunsko. Znamená to tedy, že Česká republika alespoň v počáteční fázi nebude mít svou vlastní lokální mutaci, ale bude s těmito zeměmi své vysílání sdílet. Je třeba zmínit, že tato praktika není ničím neobvyklá a vyloženě český feed na našem území provozuje pouze zlomek nadnárodních stanic - přestože i v tomto ohledu se situace postupně mění. V případě Cartoon Network budou formou audia počeštěny veškeré upoutávky i znělky, což už pár dní provozovatel stanice na satelitu testuje, a samozřejmě také samotné pořady. První z nich byly podle našich zdrojů lokalizovány již koncem loňského roku a tento proces nadále pokračuje i v těchto letních dnech. Zde se patří uvést jednu kuriozitu. Seriály z originální produkce, které už české znění mají, údajně dostanou dabing nový. Důvodem má být fakt, že evropský Cartoon Network vysílá nejnovější epizody relativně brzy po jejich premiéře v USA a společnosti Turner to zároveň umožňuje mít nad dabingy svých děl lepší kontrolu. Jejich výrobou bylo pověřeno hned několik dabingových studií včetně třeba SDI.

České audio ovšem není jediný způsob, jak se chce Turner místním divákům přiblížit. Během přestávek bude Cartoon Network namísto výplně vysílat českou reklamu. Technicky budou breaky řešeny formou tzv. "opt-outu". Ten díky dočasnému rozdělení signálu provozovatelovi snadno umožňuje využít prostor mezi, na hlavním feedu sdílenými, pořady a nabízet v požadovaném regionu odlišný obsah. Konkurenční Nickelodeon, rovněž šířený do vícero zemí, uplatňuje stejný postup. Reklamní prostor pro Cartoon Network bude v České republice prodávat Atmedia, která tak činí i ve dříve zmíněném Maďarsku.

Jelikož chce jít Turner s dobou, jsou v přípravě i oficiální webové stránky. Ty budou na adrese www.cartoonnetwork.cz nabízet informace o pořadech, krátká videa či různé hry. Pochopitelně zdarma a v češtině. K dispozici by měl být také český Facebookový profil, prostřednictvím kterého bude chtít stanice s diváky komunikovat.

V neposlední řadě je nutné se zmínit o obrazové kvalitě. V současné chvíli je náš nadcházející feed jako jeden z posledních šířen stále v zastaralém formátu 4:3. To by se však mělo v blízké době změnit. Překlopení CEE verze Cartoon Network do širokoúhlého formátu souvisí nejen s českým launchem, ale i blížící se obměnou staniční grafiky. Výhledově je v plánu také spuštění vysílání ve vysokém rozlišení HD. Tomu díky značnému množství nativního kontentu nic nebrání. Konkurenční Disney Channel si pro náš region naplánoval tento krok předběžně na letošní podzim.

A kde všude bude možné Cartoon Network v češtině naladit? Těšit se mohou mimo jiné klienti kabelového operátora UPC ČR, satelitního freeSATu a uživatelé DigiTV.

autor: Lukáš Jaro
Spustit audio