Vše kolem nového vysílání DVB-T2 shrnul z digitálního webu Lukáš Polák

Česko přechází na nové pozemní digitální televizní vysílání DVB-T2. Vypínání stávajících sítí začne už ve středu 27. listopadu. Týká se to přibližně 60 procent domácností. Na vše kolem toho odpovídal editor digitálního webu Lukáš Polák.

Proč ke změně dochází?

„Ten stávající přechod na rozdíl od toho předchozího je vynucený. Zatímco z analogového na televizní vysílání byl přechod brán jako určitá výhoda rozšíření programové nabídky, tak u toho přechodu z DVB-T na DVB-T2 je nutné uvolnit stávající pásmo 700 megahertz pro potřeby mobilních operátorů a zároveň zachovat bezplatné televizní vysílání.“

Co tedy nastane 27. listopadu?

„Toho 27. listopadu to bude prakticky taková ochutnávka vypínání, protože v uvozovkách bude vypnuto pouze DVB-T vysílání České televize z vysílačů Žižkov a Cukrák. Důležitější termín bude 8. ledna, kdy dojde k vypnutí všech těch zbývajících programů.“

Co se stane, když se na přechod nepřipravím?

„Kdo od 27. listopadu nepřejde na technologii DVB-T2, tak mu přestanou fungovat programy České televize, později od ledna i komerční stanici.“

Koho se přechod netýká?

„Netýká se to diváků, kteří sledují televizi jinými způsoby, to znamená například přes kabelové sítě, IPTV nebo na satelitu. Tam už prakticky přechod v nějaké podobě proběhl v uplynulých letech.“

Co divák novinkou získá?

„Říká se, že získá bohatší programovou nabídku. Nicméně, já bych upozornil na lepší obrazovou kvalitu.“

Co si tedy musím pořídit, aby mi nové vysílání fungovalo?

„Jsou dvě řešení. Buď divák zůstane u stávajícího televizoru, třeba pět let starého, který už umožňuje HD vysílání, ale neumožnuje vysíláni DVB-T2, tak pro něj má smysl pořídit si set-top box. Divák, který má starou televizi, tak samozřejmě má taky možnost set-top boxu nebo nového televizoru.“

Jak dlouho potrvá, než na DVB-T2 přejde celá republika?

„Bude to relativně rychlý proces. Mělo by být hotovo někdy v polovině roku 2020.“

Mnozí lidé neumí set-top boxy zapojit. Co mají dělat?

„Já doufám, že v tomto případě poradí těm technicky méně zdatným příbuzní nebo známí. Také je možné si objednat anténářskou firmu.“

Kolik domácností je aktuálně na změnu připraveno?

„Podle průzkumu, který si nechalo vypracovat ministerstvo průmyslu a obchodu, tak by to mělo být 56 procent domácností. To je číslo, které je platné ke konci října letošního roku.“

Existuje místo, kam se obrátit, když mi ta problematika není jasná?

„Pochopitelně. V rámci státní informační kampaně vznikl web televizezadarmo.cz, kde jsou veškeré informace, hlavně co se týká termínů přechodu v jednotlivých regionech. Pak například Česká televize má svou informační linku. Operátoři, jako jsou České Radiokomunikace nebo Digital Broadcasting, mají také své linky pro diváky. Pochopitelně se tématu dlouhodobě věnujeme také na stránkách digital.rozhlas.cz.“

Co byste vzkázal těm, co se přechodu bojí?

„Pokud divák už přijímá stávající vysílání DVB-T, tak by pro něj přechod na ten DVB-T2 neměl být problém. Protože buď mu postačí koupě nového televizoru nebo set-top boxu. Chtěl bych jen upozornit na jeden problém, a to jsou antény. Pokud člověk přijímá přes individuální anténu, tak tam stačí ten DVB-T přijímač vyměnit za ten přijímač DVB-T2. Pokud lidé bydlí například v panelových domech, tak tam mají pravděpodobně společnou televizní anténu. V tomto případě je nutné u nějakého společenství vlastníku zajistit její úpravu.“

Celý rozhovor si poslechněte v audioarchivu nebo ve videozáznamu.

autoři: Štěpánka Duchková , jp