Zájem o IPTV stoupá, celkově ale počet klientů placené televize poklesl, zjistil ČTÚ

Patrný je zejména trvale klesající zájem o satelitní televizi. Za tímto trendem může stát mimo jiné zavedení Servisního poplatku za dříve bezplatnou programovou nabídku u operátora Skylink.

Televizi přes internetový protokol označované zkratkou IPTV se v posledních letech v České republice daří. Zatímco v roce 2012 tyto služby preferovalo okolo 200 tisíc zákazníků, v loňském roce to bylo již 462 tisíc klientů. IPTV tak za období pěti let registrovala nárůst o 218,6 %. Vyplývá to ze Zprávy o vývoji trhu elektronických komunikací za období let 2012 až 2017, kterou dnes zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Regulátor vychází ve statistikách z elektronického sběru dat, tedy například z čísel publikovaných samotnými operátory.

Největším IPTV operátorem na trhu je společnost O2 Czech Republic. Podle posledních výsledků zveřejněných začátkem srpna 2018, se firmě podařilo do poloviny roku získat rovných 250 tisíc klientů služby O2TV. Podle informací operátora navíc zájem o tuto platformu nadále roste. ČTÚ ovšem zároveň v tiskové zprávě konstatuje, že růst IPTV nedokáže kompenzovat pokles v oblasti kabelové a satelitní televize a došlo tak celkově ke ztrátě 306 tisíc klientů těchto služeb. Zatímco v roce 2012 se příjem signálu z družice blížil hranice 1,8 milionu diváků, loni to bylo 1,15 milionu. Nejpopulárnější televizní platformou v Česku je bezplatná terestrická nabídka.

Vývoj IPTV trhu v letech 2012 až 2017 v České republice
Vývoj kabelového trhu v letech 2012 až 2017 v České republice
Vývoj satelitního trhu v letech 2012 až 2017 v České republice
Spustit audio
autor: lukpo

Související