České satelitní HDTV už v únoru?

25. leden 2007

Digitální satelitní televize ve vysokém rozlišení by už brzy mohla oslovit české diváky. Majitel filmové distribuční společnosti SPI International Ivan Hronec požádal Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o licenci k vysílání programu Nonstop kino HD prostřednictvím družice. Rada mu vyhověla a udělila Hroncově firmě Help Film licenci na dvanáct let.

Podle dřívějších informací bude signál pokrývat Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Polsko, kde má SPI své pobočky. Distributor už Nonstop Kino provozuje ve standardním rozlišení, stejně jako další filmový kanál Film Box. SPI tvrdí, že má k dispozici knihovnu filmů, obsahující 1300 položek. Mateřská společnost v New Yorku pak údajně nabízí přes 30 tisíc hodin televizních pořadů i filmů.

Předpokládaným termínem spuštění HDTV stanice je únor nebo březen 2007. "Uvažuje se též o vysílání v IPTV platformách, v současné době probíhají jednání s některými providery," informoval server SatCentrum.com. Podle serveru vzniká v centrále společnosti na Matúškově ulici v Bratislavě "digitální dům" pro kompletní převod, úpravu a odbavení filmů a vlastních pořadů.

V sousedním Německu se HDTV nebojí ani velké komerční stanice. Už na podzim 2005 vznikly neplacené HD klony programů Pro7 a Sat.1. Ve vysokém rozlišení vysílá na družici Astra také BBC, National Geographic nebo Discovery. Příjem těchto programů je však zpoplatněn.

autor: Filip Rožánek
Spustit audio