Český rozhlas výrazně rozšíří digitální vysílání DAB+, spustí devět nových vysílačů

5. červen 2019

Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi spustí v letošním roce digitální přenos z dalších devíti DAB+ vysílačů. Celkové pokrytí signálem multiplexu ČRo DAB+ tím vzroste ze stávajících 61 % na zhruba 80 % populace České republiky.

Významné rozšíření sítě DAB+ je předmětem smlouvy, kterou podepsal Český rozhlas s Českými Radiokomunikacemi. V rámci této třetí etapy bude vybudováno dalších devět nových DAB+ vysílačů. „Zvýšení pokrytí DAB+ na 80 procent populace ČR je velmi významným milníkem. Dostupnost této nové platformy se tím prakticky vyrovnává dostupnosti signálu FM některých celoplošných stanic. V dalším rozšiřování DAB+ a zaplňování bílých míst na mapě budeme i nadále pokračovat.“ uvedl ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka

Ke stávajícím 15 vysílačům, jejichž výstavba začala v červnu 2016 a probíhala ve dvou fázích, teď přibude dalších 9 stanovišť.  Do výstavby první celoplošné DAB+ sítě se zapojují vedle Českých Radiokomunikací i menší subdodavatelé vysílacích služeb jako je TELEKO digital a RTI cz.

Během druhého pololetí 2019 tak budou spuštěny čtyři vysílače velkého výkonu:  České Budějovice – Kleť, Brno – Kojál, Zlín – Tlustá hora a Jáchymov – Klínovec, které pokryjí Jihočeský, Zlínský a Karlovarský kraj a také střední Moravu. Olomoucký region bude pokrývat vysílač Olomouc – Radíkov, který spolu s  vysílačem Nový Jičín – Veselý kopec a zejména s již zmíněným vysílačem Kojál zajistí pokrytí druhé části dálnice D1 mezi Brnem a Ostravou. Navíc budou v tomto období, tedy do konce doku 2019, spuštěny ještě vysílače Plzeň – Sylván, který výrazně zlepší pokrytí v Plzni, dokrývač Tasov – Za šibenicí, jehož úkolem je zlepšení stuhového pokrytí dálnice D1 a vysílač Klatovy – Doubrava posilující západ Plzeňského kraje. Stanoviště nových vysílačů byla zvolena zejména s ohledem na maximální efektivitu provozu a na zajištění kvalitního příjmu na dálnicích a ve městech.

Programová nabídka DAB+ multiplexu aktuálně přináší patnáct rozhlasových stanic Českého rozhlasu ve standardu DAB+ s nejmodernějším zvukovým kódováním HE-AAC v2. Součástí této etapy rozvoje sítě bude i vybudování druhého „headendu“, který umožní celoplošnou síť rozpojit na dvě teritoriální části a umístit tak do multiplexu všechny regionální stanice Českého rozhlasu při zachování vysoké zvukové kvality. Významný posun má Český rozhlas připraven i u rozvoje doprovodného multimediálního obsahu.

Parametry nově zprovozněných vysílačů:

  • České Budějovice – Kleť - kanál 12C/20 kW/vertikální polarizace 
  • Jáchymov – Klínovec - kanál 12C/10 kW/vertikální polarizace
  • Brno – Kojál - kanál 12D/10 kW/vertikální polarizace
  • Zlín – Tlustá hora - kanál 12D/10 kW/vertikální polarizace 
  • Klatovy – Doubrava - kanál 12C/5 kW/vertikální polarizace 
  • Olomouc – Radíkov - kanál 12D/2 kW/vertikální polarizace 
  • Plzeň – Sylván - kanál 12C/1 kW/vertikální polarizace
  • Nový Jičín – Veselý kopec - kanál 12D/1 kW/vertikální polarizace 
  • Tasov – Za šibenicí - kanál 12D/300W/vertikální polarizace 

Šířené stanice:

Celoplošné

ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus

Regionální

ČRo Regina DAB Praha, ČRo Region, ČRo Brno, ČRo Ostrava, ČRo Plzeň a ČRo Vysočina

Digitální

Radio Wave, Rádio Junior, D-dur, ČRo Jazz, Rádio Retro

autor: bbu
Spustit audio

Související