Digitální rozhlas dorazil do Brna

2. srpen 2011

Brno je třetím místem v zemi, kde můžete naladit digitální rozhlasové vysílání. Začalo tam včera a nabízí programy Českého rozhlasu.

Pokryto je celé území Brna s přesahy do okolních obcí, což představuje asi 465 000 obyvatel. Abyste vysílání slyšeli, musíte si koupit nové rádio, které kromě klasického FM zvládá také digitální formát DAB a DAB+. Vhodné přijímače se prodávají přes internet a v reprezentační prodejně Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské ulici.

Šířeny jsou stejné stanice jako v Praze a na Příbramsku, tedy Český rozhlas Leonardo, Český rozhlas D-Dur, Český rozhlas Radio Wave, Český rozhlas 3 - Vltava, Český rozhlas Rádio Česko, Český rozhlas Region - Středočeský kraj a křesťanské Radio Proglas. Brněnský rozhlas zatím z technických důvodů zařazen není.


Technické parametry jednotlivých stanic (mohou se měnit):
DAB: Český rozhlas Radio Wave (160 kbit/s) a Radio Proglas (160 kbit/s);
DAB+: Český rozhlas Leonardo (64 kbit/s), Český rozhlas D-dur (64 kbit/s), Český rozhlas 3 - Vltava (80 kbit/s), Český rozhlas Region, Středočeský kraj (64 kbit/s), Český rozhlas Rádio Česko (40 kbit/s)

Digitální rozhlas DAB (zkratka z anglického Digital Audio Broadcasting) představuje pro posluchače výrazné rozšíření programové nabídky, zvýšení kvality zvuku a možnost využití rozličných doprovodných multimediálních aplikací.

02229762.jpeg

V Evropě vysílá digitální rozhlas například ve Velké Británii, Norsku, Dánsku, Francii, Belgii, Nizozemsku, Španělsku, Německu, Švýcarsku, Itálii a na Maltě.

V České republice začalo digitální rozhlasové vysílání 1. dubna 2011 pokrytím Prahy a Příbramska. Po zprovoznění brněnského vysílače ho teď může celkově naladit až 1,7 milionu obyvatel.

autor: Filip Rožánek
Spustit audio