Pražská konference ukazuje budoucnost rozhlasu

17. říjen 2013

Český rozhlas pořádá ve spolupráci s Evropskou vysílací unií dvoudenní konferenci o digitálním rozhlasu a multimédiích. V Praze se sešlo přes 100 zástupců mediálních společností z celé Evropy. Ve čtvrtek a v pátek ukazují, že rádio je moderní médium pro budoucnost.

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan v úvodním slově podotkl, že rozhlas veřejné služby musí být technologicky univerzální. V případě českého veřejnoprávního média to znamená, že kromě digitálního vysílání hledá i další cesty k šíření vlastního obsahu. Jednou z nich je systematické školení redaktorů, aby obohacovali veřejné zdroje, jako je například encyklopedie Wikipedia, o související informace, které zjistili při přípravě rozhlasových pořadů. Do budoucna Český rozhlas zvažuje nabízet své zvukové záznamy v podobě sdíleného přehrávače, který si každý bude moci vložit do vlastní webové stránky. Inspiraci našel u švédských kolegů.

Zástupce britského komerčního rádia pro děti Fun Kids představil nízkonákladovou stanici, která si v digitálním vysílání našla úspěšný obchodní model. Digitální vysílání nabízející nové služby je podle něj nevyhnutelnou záležitostí: „Pokud se rádio nezmění, najdou si posluchači zajímavý zvukový obsah sami jinde,“ uvedl Matt Deegan s odkazem na služby, jako je Spotify, iTunes Radio nebo TuneIn. Stanice vydělává nejen na klasických obchodních příležitostech, ale čerpá i z nových zdrojů, třeba vlastního YouTube kanálu obaleného reklamou.

Norští kolegové slavili velký úspěch s digitálním klonem své hlavní stanice, který je obsahově stejný jako FM vysílání, jen má jiný hudební obal. Během dvou týdnů Norové vykoupili digitální přijímače, aby mohli stanici NRK P1+ naladit. Stala se díky tomu šestou nejposlouchanější stanicí v zemi, poslouchá ji zhruba 200 000 lidí.

Odpolední část konference představí například experimentální rozhlasovou hru BBC, jejíž děj byl v každé části Velké Británie trochu jiný. Český rozhlas seznámí evropské kolegy se svou multimediální činností. Celou akci zaznamenává videotým veřejnoprávního rozhlasu.

V pátek bude řeč o multimédiích v rozhlasovém vysílání, hovořit budou například zástupci německé WDR nebo nizozemské NPO. Belgický rozhlas RTBF se podělí o zkušenosti se stanicí pro mladé posluchače, která dění ve studiu zprostředkovává prostřednictvím kamer.

Mezinárodní konferenci New Radio Day a páteční Network & Learn hostí Český rozhlas v rámci oslav 90. výročí rozhlasového vysílání. Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách konference.

Na Twitteru je možné konferenci sledovat prostřednictvím hashtagu #newradioday.

autor: Filip Rožánek
Spustit audio