V digitálním vysílání se objeví nové stanice Českého rozhlasu

1. únor 2013

Majitelé digitálních přístrojů naladí od 1. března dva programy, které dosud vysílaly pouze na internetu. Vysílání zahájí také nová stanice mluveného slova.

Nabídka digitálního rozhlasového vysílání (DAB) se přesně za měsíc rozroste o nové projekty Českého rozhlasu. Majitelé digitálních přístrojů naladí dvě stanice, které dosud vysílaly pouze na internetu (ČRo Rádio Junior, ČRo Jazz) a novou stanici mluveného slova ČRo Plus.

Zástupci Českého rozhlasu to oficiálně oznámili na čtvrtečním semináři v poslanecké sněmovně, který se modernímu způsobu šíření rozhlasového signálu věnoval.

Rádio Junior je pohádkové vysílání pro děti do 12 let, které Český rozhlas spustil 1. listopadu 2012. Celý den vybírá to nejlepší z české a slovenské tvorby pro děti, pohádkami počínaje a dobrodružnými příběhy na pokračování konče. Pořady bez reklam prokládají veselé písničky a vtipné taháky do školy, například výuka vyjmenovaných slov. Více na www.radiojunior.cz

ČRo Jazz je stream zaměřený na jazz ve vysoké kvalitě, v širokém žánrovém rozpětí od jeho počátků po aktuální fúze. Ačkoliv oslovuje také příznivce starších jazzových žánrů (swing, hard-bop), těžiště jeho dramaturgie je v současné produkci, z větší části evropské. Nezbytnou součástí jeho produkce jsou obsáhlé webové stránky. Více na jazz.rozhlas.cz

ČRo Plus je stanice mluveného slova s důrazem na kvalitní publicistiku, analytický přístup a diskusní pořady. Nebude vysílat žádnou hudbu. Brzy představí Český rozhlas tento projekt podrobněji.

Signál digitálního rozhlasového vysílání se v posledních týdnech rychle rozšiřuje do dalších oblastí České republiky. Aktuálně pokrývá zhruba 50 % obyvatel České republiky. Digitální sítě provozují tři operátoři, kteří získali příslušná oprávnění od Českého telekomunikačního úřadu.

Seminář o digitálním rozhlasovém vysílání v Poslanecké sněmovně

Až 15 stanic naladí posluchači v Praze, Středočeském kraji, v Brně a okolí, v Moravskoslezském kraji, ve východních Čechách, na Liberecku, na Příbramsku, Plzeňsku, Českobudějovicku a v Karlovarském kraji.

V den semináře byly spuštěny další vysílače v Ústeckém kraji a v Praze.

Rozhlasová digitalizace potřebuje doladit

Český rozhlas na čtvrtečním semináři, který uspořádal společně s Volebním výborem PS PČR, představil také čtyři klíčové body k úspěšnému dokončení rozhlasové digitalizace:

  1. Stát by měl vyhlásit harmonogram rozvoje zemského digitálního rozhlasového vysílání s konkrétním nejpozdějším termínem.
  2. Českému rozhlasu by měly být napevno vyhrazeny kmitočty pro digitální šíření jeho stanic, včetně toho, že se Český rozhlas stejně jako Česká televize stane provozovatelem vlastního multiplexu veřejné služby.
  3. Televizní digitalizace ukázala, že je vhodné mít k dispozici národní orgán, který může efektivně koordinovat postup všech subjektů. Podle tohoto vzoru by měly zúčastněné strany založit Národní asociaci pro rozhlasovou digitalizaci (NA DAB), jejímiž členy by kromě Českého rozhlasu, zástupců ministerstev a státních úřadů byli držitelé licencí, automobilky, operátoři, obchodníci s elektronikou atd.
  4. Stát musí vytvořit motivaci pro soukromé provozovatele. Novela vysílacího zákona by mohla například uvolnit pravidla pro vlastnictví digitálních stanic.

Soukromá rádia podporují digitalizaci

Seminář o digitálním rozhlasovém vysílání v Poslanecké sněmovně

Kromě Českého rozhlasu se v průběhu semináře zavázaly k jasné podpoře digitalizace také komerční stanice. „Naprosto zřetelně bych chtěl říct, že jako komerční subjekt digitalizaci podporujeme, protože je ve prospěch posluchačů,“ prohlásil Miroslav Šimánek z mediální skupiny Lagardére Active ČR, která provozuje například rádia Frekvence 1 a Evropa 2. „Musíme docílit toho, aby se rovnala vnímaná hodnota a vynaložené náklady posluchačem,“ podotkl Šimánek.

Rozhlasovou digitalizaci podpořil rovněž držitel historicky první digitální licence, taneční stanice SeeJay Radio. Vstřícné usnesení jednomyslně schválila v lednu tohoto roku i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání: „Rada podporuje digitalizaci rozhlasového vysílání jako cestu k prohloubení plurality rozhlasového vysílání, a to snadnějším zpřístupněním terestrického vysílání i pro další nové provozovatele,“ citovala z dokumentu předsedkyně vysílací rady Kateřina Kalistová.

Na akci v poslanecké sněmovně naváže během podzimu mezinárodní konference o digitálním rádiu, kterou Český rozhlas plánuje jako součást oslav 90. výročí rozhlasového vysílání na našem území.

Digitální přijímače naladí také FM stanice

Digitální rozhlas na běžných rádiích nefunguje, posluchači tedy potřebují nový přístroj. V prodeji jsou moderní přijímače pro poslech doma, na cestách i v automobilech. Řidičům stačí dokoupit jednoduchý převaděč, který umožňuje přijímat digitální stanice na jejich současných autorádiích, v nových autech už je DAB součástí volitelné výbavy.

Digitální radiopřijímač

Ceny nových přijímačů začínají na několika stokorunách. Na digitálním přijímači je možné poslouchat také tradiční FM vysílání. Rádio samo automaticky naladí všechny stanice, které jsou v dosahu. Pak už mezi nimi stačí jenom přepínat pomocí přehledného seznamu.

autor: Filip Rožánek
Spustit audio