Jak nákladné je vysílání v DAB+? Problematiku vysvětluje studie z Porýní-Falce
Dokument zachází do detailů a nastiňuje možnosti jak pro zemské, tak i regionální multiplexy. Technologii prezentuje jako vhodnou pro všechny druhý vysílatelů – od velkých až po ty nejmenší.
Digitální vysílání DAB+ bude do budoucna pro rozhlasové stanice výhodnější než stávající analogové šíření VKV. Zatímco v pásmu FM může na dané frekvenci působit pouze jedna stanic, ve III. pásmu je to například 15 programů. Právě díky tomu se náklady na distribuci mezi jednotlivé stanice rozdělí. Na webovém portálu mediálního regulátora LMK, který operuje na území německé spolkové země Porýní-Falc, byla zveřejněna detailní studie, jak nákladná distribuce v DAB+ skutečně bude.
Patnáctistránkový dokument předpokládá, že multiplex rozdělený na pět oblastí, který by ze sedmnácti vysílačů zajistil celozemské pokrytí, by vyšel ročně na přibližně 2,3 milionů euro, tedy v přepočtu okolo 60 milionů korun. Pokud by se však tato částka přepočítala na patnáct stanic, pro každého vysílatele by tak šlo za rok pouze o čtyři miliony korun. Měsíční náklady na distribuci jedná stanice v DAB+ se rovnají přibližně 300 tisícům korunám. V dokumentu jsou vypracovány i další varianty, a to i s možností bez regionalizace.
Dokument mimo jiné vypočítává i dělení Porýní-Falce na několik regionálních celků a náklady na měsíční distribuci v těchto oblastech. V tomto případě jde pochopitelně řádově o nižší cifry, které si mohou dovolit i menší vysílatelé. DAB+ je prezentován jako technologie, která vyjde vstříc každému vysílateli a jeho rozpočtu – od největších hráčů až po lokální a komunitní stanice. Studie počítá s předpokladem, že celková kapacita multiplexu je 864 CU jednotek, což znamená, že do digitální sítě by se vešlo nakonec šestnáct rozhlasových stanic.
Související
-
Německý regulátor pro Porýní-Falc plánuje více regionálních...
První sítě by mohly ve zmíněné spolkové zemi odstartovat již v polovině příštího roku. Do éteru se bude moci vrátit i původně experimentální multiplex z Bretzenheimu.