Regina DAB Praha na digitálním rádiu DAB+

Pro digitální rozhlasové vysílání DAB+ potřebujete speciální přijímač označený právě tímto symbolem.

Výhodou digitálních rádií je, že na ně naladíte i stávající analogové vysílání. Můžete si tedy přijímač pořídit i do oblasti, kde zatím pokrytí není a využívat stávající signál VKV/FM. Digitální vysílání Českého rozhlasu naladí od 30. listopadu 2017 až 40 % obyvatel České republiky ve městech Praha, Beroun, Plzeň, Brno, Ostrava a jejich širokém okolí.

DAB+ je novější verzi původní technologie DAB, která umožňuje v multiplexu šířit více programů nebo doplňkové služby. Jednou z nesporných výhod digitálního rádia je, že nezná šum, jenž se vyskytoval u analogového signálu. V digitální síti je možné díky DAB+ u programů přidat obrázky ze studia, fotky moderátorů nebo obaly alb, a to vše bez nutnosti připojení k internetu. Výhodou DAB+ je tedy skutečnost, že vás jeho poslech vůbec nic nestojí. Pokud ještě náhodou doma máte přijímač, který má na sobě pouze logo DAB a nikoliv DAB+, stanice sice naladíte, ale nebudou vám fungovat – rádio je neumí dekódovat.

Zatím se nemusíte obávat, že byste o své stávající analogové vysílání přišli, protože vládou stanovený termín vypnutí VKV pásma neexistuje. Pořízení DAB+ přijímače ovšem jeho majiteli přináší možnost obohatit si programovou nabídku o řadu tematických stanic. V případě Českého rozhlasu se jedná například o stanice Radio Wave, D-dur, Junior, Jazz a další, pro něž už není v pásmu VKV místo. V některých evropských zemích digitalizace rádia velmi pokročila, zatím nejdále v Norsku, které se rozhodlo k opuštění pásma FM již koncem roku 2017.

Koupě DAB+ přijímače není žádná věda. Digitální rádia můžete sehnat v obchodech s domácí elektronikou. Pokud nebude s jejich nabídkou spokojeni, můžete se poohlédnout po internetových obchodech, a to včetně těch zahraničních. DAB+ přijímač z Německa, Švýcarska nebo třeba Norska vám bude fungovat i v České republice. DAB+ rozhlas se vysílá ve dvou kmitočtových pásmech – tzv. III pásmu (VHF, 174-230 MHz) a tzv. L-pásmu (L-Band, 1.4 GHz). Multiplex ČRo DAB+ však naladíte pouze ve III. pásmu, které je standardem i v dalších zemích.

Máte jakýkoliv dotaz a něco vám není jasné? Navštivte naši hlavní stránku a ptejte se na cokoliv, co vás okolo digitalizace, nejen té rozhlasové, napadne. Slouží k tomu box "Diskutujte s námi", který najdete v pravé části webu. Rádi vám odpovíme.

Mapa pokrytí DAB+ signálem Praha, Beroun, Plzeň, Brno a Ostrava

Mapa pokrytí v plném rozlišení je k dispozici zde. Jde pouze o orientační model Českých Radiokomunikací, který předpokládá bezproblémové pokrytí uvnitř budov.

Kontaktujte nás