Německá RTL spouští vysílání v Ultra HD, k dispozici bude na satelitu Astra

Formule 1

Mediální skupina se označila za lídra v oblasti nových technologiích. Formát Ultra HD označila pro následující roky v oblasti televizní distribuce za klíčový.

Německý komerční kanál RTL si o nadcházejícím víkendu otestuje lineární vysílání ve formátu Ultra HD (UHD). S provozovatelem platformy HD+ se domluvil na zprovoznění speciální stanice RTL UHD, která bude vysílat poprvé od soboty 28. do neděle 29. dubna. Signál bude pochopitelně z důvodů omezení vysílacích práv pro území Německa kódován, nicméně HD+ je jedním z nejsnáze zabezpečených balíků, ke kterým se lze dostat také u nás.

RTL UHD nabídne o víkendu jako hlavní tahák ve formátu Ultra HD přenos závodů Formule 1 z ázerbájdžánského Baku, a to nejen kvalifikaci, ale i samotné závody. Standardní verze RTL je šířena prostřednictvím družice Astra na pozici 19,2 stupně východně do celé Evropy, RTL HD je kódováno, nicméně opět lze k němu získat přístup přes platformu HD+. V České republice a na Slovensku má vysílací práva pro tyto závody společnost AMC Networks International – Central Europe, která je nabízí prostřednictvím svých kanálů Sport 1 a Sport 2.

V sobotu 5. května pak bude možné ve formátu UHD a s vysokým dynamickým rozsahem HDR zhlédnout finále pěvecké soutěže Deutschland Sucht den Superstar. RTL uvedla, že její lineární testovací kanál bude dostupný do konce roku 2018. Německá platforma HD+ dokazuje, že vysílání ve formátu Ultra HD není pro ni jen vizí do budoucna, ale již současnou realitou. Již delší dobu provozuje promo kanál UHD1, který využila v minulosti například ZDF, arte nebo Spiegel TV, nedávno se v její nabídce objevila 4K verze stanice Travelxp.

Parametry příjmu RTL UHD: Astra 1KR (19,2 stupně východně), 11391/H, SR 22000, FEC 5/6, v módu DVB-S aktuálně využívá multiplex stanice RTL 2 ve verzi pro Švýcarsko.