Nové Rádio Retro oslaví 55 let Meteoru

Rádio Retro nabídne výběr archivních nahrávek tentokrát z rozmezí let 1952 a 2003.
Rádio Retro nabídne výběr archivních nahrávek tentokrát z rozmezí let 1952 a 2003.

Nový tematický stream Českého rozhlasu uvádí rovných 20 hodin historických nahrávek jednoho jediného pořadu, který se vysílá od 27. září 1963. Meteor vznikl kolem redaktora dr. Josefa Kleibla a jeho prvním tvůrcem byl Oldřich Unger. Rádio Retro nabídne obraz proměny Meteoru od šedesátých let do roku 2013, uslyšíte hlasy vědců a reportáže o přírodě. Meteor přiletí do digitálního éteru v noci z úterý na středu 12. září.

„S Meteorem lidé vyrůstali, některé dokonce inspiroval k volbě profese, otevíral posluchačům svět v době, kdy nebylo možné cestovat… ten pořad si zaslouží velkou oslavu a všichni jeho tvůrci a spolupracovníci za více než půl století naše poděkování“ říká s obdivem ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček. Meteor je nesporně vlajkovou lodí populárně-vědeckého vysílání Českého rozhlasu a jednou ze záruk seriózní veřejné služby, což bylo nejednou oceněno i ze strany vědců, kteří s pořadem spolupracovali a spolupracují nebo tento magazín s oblibou poslouchají.

„Meteor si v sobě celých těch 55 let nese cosi z genetické výbavy samotných počátků rozhlasového vysílání“ zamýšlí se dramaturg a moderátor Rádia Retro Tomáš Černý. „Otcové zakladatelé, zvláště pak redaktor Miloš Čtrnáctý, přece vkládali do existence rozhlasového programu víru v šíření poznání, vzdělání a výchovy posluchačů. Ukázalo se sice, že jen s tím se nevystačí, ale právě Meteor si tohle dokonale osvojil při plném zachování hravosti a aktivním rozvíjení rozhlasovosti.“

Rádio Retro uvádí v plném znění pásma Františka Gela nebo Karla Pecha z doby, kdy se Meteor teprve rodil, dále mnoho brilantních reportážních opusů Oldřicha Ungera včetně kolekce jeho záběrů z novinářské cesty do Velké Británie v roce 1968. Uslyšíte astrofyzika Jiřího Grygara, se kterým Oldřich Unger a Bohumil Kolářna počátku sedmdesátých let natáčeli na observatoři v Ondřejově, vybereme si pro příklad, jak Meteory zněly v různých obdobích, pořady dr. Josefa Kleibla, Ivo Budila, Jindry Jarošové i Marka Janáče.

V komponovaných pásmech vyprávíme o životních osudech zakladatelů Meteoru dr. Josefa Kleibla nebo příběh redaktora Oldřicha Ungera, který musel rozhlas v první polovině sedmdesátých let opustit, později se s rodinou vystěhoval do USA a do Československa ani do rozhlasu se už nikdy nevrátil. Rádio Retro je součástí řady digitálních kanálů. Můžete ho poslouchat například v multiplexu ČRo DAB+, u vybraných kabelových operátorů a pochopitelně také na internetu.

Spustit audio

Související