Radio Klassik ve vídeňském DAB multiplexu s vyšším datovým tokem

29. březen 2016
hudba

V současné době funguje digitální vysílání v Rakousku pouze na experimentální bázi. Země se dlouhodobě potýká s nezájmem o technologii u velkých hráčů.

Rozhlasová stanice Radio Klassik začala vysílat ve vídeňském digitálním rozhlasovém multiplexu s vyšším datovým tokem. Zatímco doposud to bylo 72 kbps v normě DAB+ se zvukem HE-AAC, nově je to 80 kbps. Radio Klassi je jednou z patnácti stanic, která je ve vídeňském multiplexu šířena. Digitální síť funguje experimentálně ze dvou vysílačů – DC Tower a Liesing – o výkonu 6,3 kW, respektive 10 kW. Použita je vertikální polarizace. Multiplex má zásah do části České republiky (Morava) a také na Slovensko (Bratislava a okolí).

V současné době funguje digitální vysílání v Rakousku pouze na experimentální bázi. Země se dlouhodobě potýká s nezájmem o technologii u velkých hráčů. Týká se to nejen komerční skupiny Kronehit, ale i veřejnoprávního rozhlasu ORF. Ten se zkušební fáze ve Vídni neúčastní a před několika dny se ústy svého zástupce nechal slyšet, že pokud nebude moci rozvíjet své služby po ostrém startu DAB+, ztrácí pro něho tato digitální distribuce význam. Regulátor KommAustria v uplynulých týdnech zjišťoval, jaký je zájem vysílatelů o technologii a podle toho bude konat další kroky. Ostrý provoz DAB+ by mohl začít v roce 2018.

autor:Lukáš Polák
  • Rádio
  • digitální rádio