Rádio Retro Zlaté šedesátky odhalí zapomenuté hudební poklady z archivu Českého rozhlasu
Nový digitální stream Českého rozhlasu nabídne od 5. června výběr méně uváděných hudebních nahrávek z let 1959 až 1969, které vznikly ponejvíce v legendárním studiu A v Karlíně. Populární písničky a jazzové skladby s Karlem Krautgarnerem, Karlem Vlachem, nazpívané Matuškou, Simonovou, Chladilem a mnoha dalšími jsou k dispozici v nečekaně vysoké technické i umělecké kvalitě a připomínají slavnou éru nahrávání, na kterou můžeme být dodnes pyšní.
28 hodin oprášených snímků komentují někteří tehdejší zpěváci nebo renomovaný zvukař Milan Papírník. Zároveň tak připomínáme letošní kulaté narozeniny Karla Gotta, Evy Pilarové nebo třeba Nadi Urbánkové.
„Rozhlasová historie to je také exkluzivní zdroj muziky, která se dnes do vysílání běžně nedostává, a my ji chceme zpřístupnit posluchačům tak, jak byla nahrána před padesáti nebo šedesáti lety – přímo z originálních pásků“ přibližuje záměr nového Rádia Retro ředitel programu ČRo Ondřej Nováček a pokračuje: „Není to výběr slavných šlágrů, je to jakási zvuková inventura obrovského pokladu hudební produkce šedesátých let“. Zaznějí nejen jazzové skladby v podání Tanečního orchestru Československého rozhlasu s Karlem Krautgartnerem nebo Josefem Vobrubou, ale po mnoha desítkách let odpočinku v archivních krabicích se do éteru dostane také taneční hudba s Orchestrem Slávy Kunsta, Kamila Lochmana, Ladislava Bezubky, nebo třeba jazzové uskupení Studio 5, které dnes patří k vyhledávaným námětům digitálních reedic na CD.
„Ty snímky ze Studia A mají pozoruhodnou kvalitu, kterou jim vtiskly nejenom skvělé orchestry, ale také doslova neuvěřitelné mistrovství zvukařů jako je Milan Papírník, který dokázal v první polovině 60. let nahrávat velké bandy s využitím všeho všudy šesti mikrofonů. Nahrávalo se na magnetofon, který původně ani neumožňoval vícestopý záznam“ žasne nad uměním tehdejších techniků dramaturg Tomáš Černý. „Velkou výlučností spousty těchto pásků je navíc existence tzv. základních snímků, kdy byl vedle celku se zpěvem zachován pro pozdější využití i hudební podklad a my se tak můžeme potkat s hudební kuchyní tehdejších kapelníků a hudebních režisérů“ uzavírá Tomáš Černý.
Série archivních nahrávek jazzu a populární muziky z let 1959-1969 je proložena výběrem vzpomínkových pořadů Vysílá studio A z roku 2000, kdy redaktoři Vladimír Truc a Ladislav Tůma velmi podrobně zmapovali vývoj nahrávání v Československém rozhlase a kde zaznívají i vzpomínky slavných muzikantů a zpěváků. Program tohoto Rádia Retro obohacují dále jednotlivé perly jako je vyprávění Karla Krautgarnera, průřez programem divadla Semafor z roku 1961, záběry z mezinárodních jazzových festivalů konaných v Praze od roku 1964 nebo skvělý záznam koncertu Louise Armstronga v pražské Lucerně v roce 1965, na jehož uvádění v Rádiu retro vzpomíná Jiří Suchý.
Rádio Retro se značkou „Zlaté šedesátky“ začne vysílat o půlnoci ze 4. na 5. června a jeho smyčka poběží až do 20. července. Naladit si tento program můžete na webu Českého rozhlasu, v mobilní aplikaci iRadio nebo v multiplexu ČRo DAB+ s pokrytím 60 % populace a dalších digitálních sítích. Rádio Retro je k dispozici také v nabídce největší kabelové firmy na trhu, společnosti UPC Česká republika. Vysílání speciální rozhlasové stanice opět doplní slideshow, tedy obrazové informace pro přijímače s barevným displejem.
Související
-
Rádio Retro se v květnu vrátí k programu s Hanzelkou a Zikmundem, chystá hudební obsah
Stanice připravuje v blízké době pro posluchače nejlepší nahrávky populární hudby a jazzu v letech 1959 až 1969.