Regionální DVB-T sítě mohou pokračovat ještě rok, některé vysílače ale čeká omezení nebo vypnutí

Pražský Hrad
Pražský Hrad

Na omezení regionálního vysílání doplatí v televizním podnikání zejména Radim Pařízek. Vysílače Regionální sítě 7 v Praze a Jihlavě čeká snížení výkonu na polovinu.

Provozovatelé regionálních DVB-T multiplexů si mohou oddechnout. Původní termín 30. června 2019 pro jejich vypnutí se podařilo oddálit a přesunout na 5. ledna 2020. Vyplývá to z dnes zveřejněného dokumentu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který se týká připomínkového řízení využívání kmitočtového spektra v rozsahu 470 až 960 MHz. Kromě budoucnosti regionálních multiplexů řeší dokument mimo jiné i služby v pásmech 880 až 915, respektive 925 až 950 MHz. Toto pásmo však již televizní vysílání pochopitelně nevyužívá. 

Vzhledem k tomu, že na konci letošního roku již ale začne vypínání DVB-T vysílačů a tím pádem i nucený přechod diváků na standard DVB-T2, budou muset někteří operátoři omezit nebo dokonce vypnout své vysílače. Dotkne se to zejména multiplexů provozovaných firmami ostravského podnikatele Radima Pařízka. K 30. červnu vyprší individuální oprávnění Regionální síti 7 na kanálu 41 v Uherském Hradišti a Regionální síť 13 v Hodoníně (kanál 45). Ke stejnému datu není možné prodloužit ani příděl Regionální sítě 17, vysílač Plzeň – Sylván, kanál 37.

Vysílače Regionální sítě 7 s omezeným výkonem po 30. červnu

  • Jihlava – Jeníkov, kanál 47 – aktuálně 20 kW / nově 10 kW
  • Praha – Ládví, kanál 37 – aktuálně 20 kW / nově 10 kW
  • Praha – Novodvorská, kanál 37 – aktuálně 10 kW / nově 5 kW

Spustit audio
autor: Lukáš Polák

Související