Slovenská bezplatná terestrická nabídka zůstane ve standardu DVB-T, alespoň prozatím

Výhradně na pozemní vysílání se v současné době spoléhá na Slovensku podle operátora Towercom šestnáct procent domácností. K dispozici jsou v něm stanice veřejnoprávní RTVS, programy komerční TV JOJ a zpravodajská TA3.

Bezplatná nabídka pozemní digitální televize na Slovensku bude i po uvolnění pásma 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů a rozvoje dalších telekomunikačních služeb fungovat nadále ve standardu DVB-T. Telekomunikační operátor Towercom nepočítá s tím, že by tamní multiplexy 2 a 3 s programy Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) a mediální skupiny JOJ přecházely na vysílání DVB-T2. V případě Slovenska by tento krok byl prakticky zbytečný.

„Tyto sítě zůstanou zatím zcela nezměněny, přesně tak, jak jsou nyní. Naší prioritou je zachovat vysílání DVB-T se stejným komfortem a pokrytím pro diváky jako dosud,“ uvedl v rozhovoru pro web Živé.sk Ivan Peischl, generální ředitel Towercomu. Tuto skutečnost zdůvodňuje tím, že DVB-T2 televizorem nebo set-top boxem není vybaveno ještě dostatečné množství domácností. Peischl přiznal, že přechod by zároveň připravil komerční vysílatele o příjmy z reklamy.

Jediné, co tak na diváky s bezplatnou terestrickou nabídkou na Slovensku čeká, je přelaďování, které souvisí právě s uvolňováním pásma 700 MHz. „Když už musíme přelaďovat, což není naše iniciativa, tak chceme, aby se to dotklo komerčního a veřejnoprávního multiplexu co nejméně,“ zdůvodnil Peischl. Součástí multiplexu 2 jsou stanice TV JOJ, JOJ Plus, Wau a TA3, multiplex 3 obsahuje programy RTVS ve standardní i HD kvalitě. Do DVB-T2 má naopak přejít multiplex 1, který pro placenou službu Plustelka šíří mj. JOJ Cinema HD nebo Českou televizi.

Spustit audio
autor: lukpo

Související