Studio ČT 24 ve vysokém rozlišení? Diváci si počkají ještě několik měsíců

16. duben 2018
Studio ČT 24 s redaktorkou Terezou Kručinskou

„Modernizace studiového komplexu SK-9 je součástí komplexní modernizace televizní technologie zpravodajství České televize,“ potvrdil našemu portálu výkonný ředitel techniky Michal Kratochvíl.

Česká televize realizovala koncem března přechod na standard DVB-T2/HEVC, díky němuž pokryla téměř celou republiku svými programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Do širší distribuce se tak dostal i zpravodajský kanál ČT 24 HD. Poměrně výrazná část jeho vysílání, ale stále není dostupná ve vysokém rozlišení. Jedná se konkrétně o Studio ČT 24 vysílané ze Studia 9 na Kavčích horách. Přepočítávaný obraz do HD nepůsobí dvakrát přitažlivě.

Na místě je tedy položit si otázku, kdy Česká televize začne konečně ze Studia 9 v HD kvalitě vysílat, když už kanál ČT 24 HD existuje od konce roku 2016, kdy stanice odstartovala na satelitu Astra 3B a také pro kabelové a IPTV operátory. Podle informací portálu Digitální rádio pracuje veřejnoprávní médium s termínem „září 2018“. Diváci si tak na vyšší kvalitu obrazu počkají ještě necelý půlrok. Ze Studia 9 ale není vysíláno pouze několikahodinové Studio ČT 24, ale například také nedělení Newsroom ČT 24.

„Modernizace studiového komplexu SK-9 je součástí komplexní modernizace televizní technologie zpravodajství České televize. Součástí této modernizace jsou nejen čtyři studiové komplexy, ale také studiový rozvod, který zajišťuje distribuci zpracovávaných, respektive vysílaných signálů po celém objektu zpravodajství, serverová technologie DNPS, která zajišťuje ukládání, střihové zpracování a vysílání (a také spolupracuje na archivaci) zaznamenaných, respektive vyrobených audiovizuálních materiálů a v neposlední řadě také reportážní kamery a další reportážní technika,“ uvedl pro Digitální rádio výkonný ředitel techniky Michal Kratochvíl.

Právě tato skutečnost bude s největší pravděpodobností za tím, proč diváci na kvalitní obraz čekali tak dlouho. Podle Kratochvíla bylo nutné všechny výše jmenované technologické celky modernizovat postupně. „Rekonstrukce studiového komplexu SK-9, byla naplánována jako poslední v řadě výše uvedených modernizací, což bylo dáno skutečností, že až do minulého roku byl program ČT 24 šířen pouze ve standardním rozlišení. V průběhu uplynulých let byly ale provedeny všechny potřebné úpravy na souvisejících systémech tak, aby bylo možné provést v letošním roce výměnu technologického zařízení studiového komplexu SK-9 tak, aby po této rekonstrukci z něho bylo možné odbavovat signály ve vysokém rozlišení,“ doplnil Kratochvíl.

Spustit audio
autor: Lukáš Polák