Vysílač Kojál slaví šedesátiny, letos z něj odstartuje i digitální rozhlas DAB+

Jedna z nejvyšších staveb Česka, vysílač Kojál nedaleko Brna, oslaví 3. března 60 let od spuštění pravidelného vysílání. Vysílač Kojál byl jedním z vysílačů s vynikajícím dosahem, naladěno ho mělo asi 2,5 milionu obyvatel tehdejšího Československa. Pokrývá jižní a střední Moravu, i část východních Čech. V letošním roce z něj bude spuštěn i pozemní digitální rozhlas DAB+.

3. března oslaví jihomoravský vysílač Kojál 60 let od svého slavnostního spuštění. Jeho konstrukce svařená z ocelových trubek, kterou navrhl inženýr Josef Wanke, vyrostla do výšky 322,4 metru a je téměř stejně vysoká jako Eiffelova věž v Paříži. Ve své době byl u nás nejvyšší stavbou.

V roce 1984 byl dokonce vysílač při generální přestavbě zvýšen do 340 m, nyní je třetí nejvyšší stavbou v Česku.

Jeho historie je i historií televizního vysílání v Česku, začínal s vysíláním jednoho černobílého programu, postupně přibyly další programy i barevné vysílání. Vysílač byl zmodernizován při přechodu z analogového na digitální vysílání a další modernizací prochází v rámci přechodu na nejmodernější vysílací standard DVB-T2, který divákům nabídne další možnosti interaktivních služeb a propojení televizního vysílání s internetem.

Kojál potvrdil i důležitou roli pozemního televizního vysílání v krizových situacích a právě z něj se vysílalo při obsazení tehdejšího Československa spojeneckými vojsky. Český rozhlas připravuje ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi na letošní rok z této kóty také spuštění digitálního multiplexu ČRo DAB+. Kvalitním signálem tak bude pokryt zejména střed Moravy.

Spustit audio
autoři: České Radiokomunikace , lukpo

Související