Belgie se připravuje na spuštění nových regionálních DAB+ multiplexů

DAB přijímač Albrecht Internetradio DR 471
DAB přijímač Albrecht Internetradio DR 471

Obě sítě mohou nabídnout prostor až pro dvanáct rozhlasových stanic, celkem tedy čtyřiadvacet programů. Regionální multiplexy budou spuštěny i v dalších oblastech.

V Belgii byly zahájeny testy nových digitálních rozhlasových multiplexů pro region Hainaut (Henegavsko). Jedná se o oblast, která sousedí podél západní a jižní hranice s Francií a náleží do ní například města Mons nebo Charleroi. Zkušební vysílání multiplexů bylo zaznamenáno v uplynulých týdnech na kanálech 5C a 6A. Součástí programové nabídky nebyly žádné stanice, ale pouze pozice Test Heinaut 1, respektive Test Heinaut 2.

Podle portálu Radiodigi.fr, který situaci na poli digitálního rádia ve francouzsky hovořících zemích a regionech dlouhodobě sleduje, by mohla každá síť nabídnout prostor až pro dvanáct rozhlasových stanic, celkově tedy čtyřiadvacet programů s datovým tokem 96 kbps při použitém kódování HE-AAC, verze 1. Belgie je v oblasti digitálního rádia na vzestupu a region Hainaut nebude jedinou oblastí, kde se takových sítí majitelé DAB+ přijímačů dočkají.

Spustit audio
autor: Lukáš Polák

Související