Český rozhlas a České Radiokomunikace nasazují novou technologii pro DAB+

1. únor 2018
Část DAB+ multiplexeru Českého rozhlasu od společnosti AVT.

Celý řetězec je vybudovaný jako zdvojený a má tedy možnost automatického přepnutí kterékoliv části na záložní zařízení.

Český rozhlas a České Radiokomunikace nasazují společně v rámci vysílacího řetězce pro multiplex ČRo DAB+ novou technologii. Jedná se konkrétně o nový headend (koncový bod) firmy AVT. Zařízení se skládá z audioenkodérů, které jsou umístěné přímo v budově veřejnoprávního média, tak aby byla zajištěná maximální kvalita předávaného zvuku a eliminované další konvertování a distribuce před zakódováním pro DAB+.

Multiplexer je pak umístěn u Českých Radiokomunikací (stejně jako u předchozího VDL řešení) a integruje skládání výsledného datového toku a vytvoření všech doprovodných datových služeb (například slideshow, DLS text a podobně). Celý řetězec je vybudovaný jako redundantní (zdvojený) a má tedy možnost automatického přepnutí kterékoliv části na záložní zařízení. Fyzicky je headend vybudovaný pro 16 programů, s možností případného rozšíření. V novém stojanu na hlavním přepojovači je 32 zdrojových enkodérů (typ AVT MAGIC AE1 DAB+ Go).

Audio signál je rozdělen pasivními splittery (filtry) a jednotky mají napájení z různých větví z elektrorozvodny. Přenos audio streamů do mutlipexeru probíhá opět pomocí redundantní IP datové páteře mezi Českým rozhlasem a Českými Radiokomunikacemi, přes kterou jde i distribuce na VKV vysílače. V současnosti šíří Český rozhlas ve svém multiplexu 14 programů, v záloze jsou dva kanály jsou připravené dle potřeby. Jeden bude od 5. února využitý právě pro speciální program Radiožurnál – Olympijský speciál. Ostrý start stanice nastane čtyři dny poté.

Spustit audio
autor: Lukáš Polák