Český rozhlas Jazz zakotví v Karlíně na festivalu United Islands

29. květen 2019

Český rozhlas Jazz opět chystá svou vlastní scénu na festivalu United Islands of Prague. Akce se letos koná téměř o měsíc dříve než v minulosti, na Den dětí zahraje v Karlíně sedm jazzových a funkových kapel. Vyvrcholením dne jsou vystoupení bubeníka Diego Piñery a britských Robocobra Quartet, vstup na festival je tradičně zdarma.

ČRo Jazz se usídlí v sobotu 1. června na karlínském Lyčkově náměstí. „Protože se zároveň jedná o Den dětí, na pódiu si zahrají také ‒ konkrétně vynikající Jazz Band Jindřicha Pavlíka, složený z žáků pardubické ZUŠ. Je skvělé vidět, jak tihle náctiletí hrají jazzové evergreeny i rockové hity minulosti,“ říká Petr Vidomus, dramaturg stanice Český rozhlas Jazz.

K headlinerům na ČRo Jazz Stage patří Diego Piñera, který vyrůstal v Montevideu (Uruguay) a v současnosti žije v Německu. Bubnovat začal už ve třech letech, a později už jako zkušený hudebník měl možnost si zahrát i s takovými legendami, jako jsou Donny McCaslin, Jerry Bergonzi, Danilo Perez nebo Hans Glawischnig. Na pódiu představí novou desku Despertando.

K letošním českým objevům patří kapela The Track Inspection varhaníka Jana Andra. „Inspirován newyorskou klubovou scénou se se svou šestičlennou partou pustil do energičtější podoby jazzu, v níž propojuje tradici s žánry jako funk nebo soul. Andr a spol. přitom dávají přednost hlavně originální tvorbě,“ připomíná Vidomus.

 „Je to jazz, a zároveň není. Hudba soudobá, ale plná odkazů do minulosti. Prokomponované hudební struktury, strhávající péčí o každý zvuk a každý detail.“ Tak o sobě mluví duo Zabelov Group, kteří na Jazz Stage vystoupí odpoledne. Na festivalu představí nové album Eg, na kterém excelují i přizvaní jazzoví hosté, jako například basista Jaromír Honzák nebo saxofonista Petr Kalfus.

Nové album představí trio Mantaban. „Jde o projekt folkového houslisty Jiřího Hodiny s jazzovými dechaři, Petrem Kalfusem a Janem Jiruchou. Nadchlo mě, jak propojují lidové muzicírování s bluesovými kořeny,“ vysvětluje dramaturg. Písňovému folkloru dob minulých i vlastním skladbám vdechují svojí interpretací nový život a staví tak mosty mezi minulostí a současností, mezi tradičním a moderním.

Vyvrcholením večera bude koncert formace Robocobra Quartet (UK), jež ve své tvorbě kombinuje prvky punku a poezie. Skladby čtveřice původem z Belfastu nemají pevné tvary, a berou si stejně tak z art rocku, moderní vážné hudby i hardcorové divokosti, jako z Franka Zappy i z Rage Against The Machine. 

Vstup na ČRo Jazz Stage je tradičně zdarma. Rozhlas jazzové koncerty také nahrává a jejich záznamy postupně připravuje do vysílání. 

Český rozhlas Jazz Stage na United Islands 2019
Sobota 1. června (Lyčkovo náměstí, Praha-Karlín)

10:30–11:15 Jazz Band Jindřicha Pavlíka
12:00–12:45 Mantaban
13:45–14:30 Zeurítia
15:15–16:00 The Track Inspection
16:45–17:30 Zabelov Group
18:15–19:00 Diego Piñera’s Trio
20:15–21:15 Robocobra Quartet

Poslouchejte záznam koncertu Sisy Fehérové a Fehero Rocher na festivalu United Islands 2016.
Další nabídka záznamu festivalového koncertu tria Flying Hammond z roku 2018.

Více informací: jazz.rozhlas.cz

Video ukázky vybraných kapel:

Diego Piñera

https://www.youtube.com/watch?v=26tWjDKIJM0

Diego Piñera, promo fotky

https://www.actmusic.com/Kuenstler/Diego-Pinera/(presse)/48843

Zabelov Group
https://www.youtube.com/watch?v=Co3APgpazno

The Track Inspection

https://www.youtube.com/watch?v=vEBNymJd65k

Mantaban

https://www.youtube.com/watch?v=0FswRKBOD_s

Spustit audio

Související