Cheb a Sušice se dočkaly, České Radiokomunikace tu dopoledne spouští DVB-T2

14. září 2017
Televizní a rozhlasový vysílač Sušice - Svatobor

Operátor pokračuje v pokrývání republiky sítí pro nový standard pozemního digitálního televizního vysílání. Přechodová síť je nyní dostupná pro 78 % obyvatel.

České Radiokomunikace spouštějí dnes dopoledne DVB-T2 vysílání svého multiplexu na vysílačích Cheb – Zelená hora (kanál 31, 20 kW) a Sušice – Svatobor (kanál 31, 100 kW). Součástí digitální sítě je čtrnáct programů z televizních rodin Prima, Óčko a Barrandov s rozlišením 960x540p odpovídající klasickému obrazu (formát qHD). Do nových lokalit se dostanou nově například stanice Óčko Expres, Barrandov Family nebo TV Noe.

Přechod na DVB-T2 je nutný z důvodu odebrání části televizních kmitočtů, které budou po roce 2020 alokovány pro mobilní datové sítě „5G“. Pozemní vysílání využívá zhruba 60 % domácností v České republice a je to jediná platforma, která je pro diváky (alespoň prozatím) bezplatná. Souběžné vysílání, které spustily ČRa v souladu se schválenou vládní strategií, má velmi důležitý sociální rozměr, protože umožní domácnostem se na nový vysílací standard připravit.

Pokud lidé nyní neplánují nákup nového televizoru nebo set-top boxu, nemusí nic řešit, protože stávající DVB-T vysílání bude dostupné do roku 2020. Diváci tak mají čas na nákup nového přijímače až do roku 2020. Pokud si však domácnosti budou pořizovat z jakéhokoli důvodu nový televizní přijímač nyní, měl by to být takový, který podporuje nový standard vysílání DVB-T2/HEVC. V obchodech jsou tyto produkty označené nálepkou „DVB-T2 ověřeno“. Do konce roku 2017 se počítá s pokrytím 97,6 % a během 1. čtvrtletí 2018 bude signál dostupný pro 99 % domácností.

autor:Lukáš Polák
  • Televize