Generální ředitel České televize Petr Dvořák se stal viceprezidentem Evropské vysílací unie
Petr Dvořák byl dnes zvolen viceprezidentem Evropské vysílací unie (EBU). V historicky první online volbě jej absolutní většinou zvolilo Valné shromáždění EBU. Generální ředitel České televize působí v nejvyšším vedení, jedenáctičlenném výkonném výboru, od roku 2014. Na pozici viceprezidenta střídá ředitelku France Television Delphine Ernotte Cunci.
„Prožíváme mimořádný rok, v němž se naplno ukazuje význam a klíčová role veřejnoprávních médií. Nejen u nás, v České republice, se potvrdilo, že jsou hlavním a nejdůvěryhodnějším zdrojem informací pro své občany, že se umí rychle adaptovat na nesnadné podmínky a v krizi, jako je tato, pomáhat divákům, kteří to potřebují,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák.
„Média stojí v dnešní době před množstvím výzev, které je možné z velké části řešit pouze na celoevropské úrovni. Nejedná se přitom jen o současnou pandemii, ale o dlouhodobé ekonomické změny, stabilní způsoby financování, transformaci diváckých návyků, technologický rozvoj i nadnárodní konkurenty. Jsem velmi rád, že se mohu nyní připojit k EBU jako její viceprezident a posilovat a hájit roli veřejnoprávních médií v Evropě,“ dodal Dvořák.
Generální ředitel České televize působí ve výkonném výboru Evropské vysílací unie již od roku 2014. V průběhu svých tří uplynulých mandátů se zabýval především oblastí sportu a sportovních práv. Jeho nynější agenda v roli viceprezidenta bude teprve upřesněna, funkce je však nejen prestižní záležitostí, ale představuje rovněž možnost ovlivnit vývoj na nejvyšší úrovni, z pohledu evropské legislativy, vývoje nových formátů i výměny pořadů.
Čtěte také
„Jsem rád, že byl naším novým viceprezidentem zvolen Petr Dvořák. Ve Výkonné radě EBU působil už tři funkční období, ve kterých projevil silnou oddanost hodnotám veřejnoprávních médií. Vždy jsem si cenil jeho detailního přehledu o tom, co zajímá diváky ve střední a jihovýchodní Evropě. My všichni, kdo se věnujeme médiím veřejné služby, jsme rádi, že ho uvidíme v této nové roli,“ konstatoval prezident EBU a bývalý ředitel britské BBC Tony Hall.
Petr Dvořák je teprve druhým Čechem, který bude takto vysoký post v EBU zastávat. Vůbec prvním českým zástupcem ve vedení Evropské vysílací unie byl Ivo Mathé, viceprezidentem byl v letech 1995–1998.
Kromě generálního ředitele má Česká televize ve vrcholných orgánech EBU ještě další dva zástupce – Vladimíra Drbohlava, vedoucího zahraničních sportovních operací, ve sportovní komisi a Davida Břinčila, ředitele divize Finance, ve finanční komisi.
Evropská vysílací unie sídlí v Ženevě a je přední světovou aliancí veřejnoprávních médií. Její základnu tvoří 116 členských organizací z 56 zemí Evropy a dalších 34 přidružených organizací v Asii, Africe, Austrálii a Oceánii a v Americe. Členské organizace provozují více než dva tisíce televizních, rozhlasových a online kanálů a služeb. Společně oslovují více než jednu miliardu lidí po celém světě a vysílají ve více než 160 jazycích.
Související
-
Česká televize se kvůli propojení Novy s O2 obává o sportovní přenosy
Česká televize se obává toho, že kvůli chystanému přechodu TV Nova pod PPF, která už ovládá O2 TV, může mít horší přístup k vysílacím právům na některé sportovní přenosy.
-
ČT3 se nám podařilo spustit za týden, 4K vysílání je v tuto chvíli nereálné, říká technický šéf ČT
V druhé části rozhovoru s Michalem Kratochvílem dokončujeme debatu nad přechodem na pozemní vysílání DVB-T2, dotkneme se i zahájení vysílání stanice ČT3 a její budoucnosti.
-
Obyvatelé Česka jsou pro zachování financování České televize a Českého rozhlasu formou poplatků
Stávající výši poplatků považuje za přiměřenou či nízkou 84 % lidí u ČRo a 81 % lidí v případě ČT, včetně seniorů a nízkopříjmových domácností.