Historická chvíle pro digitální rádio v Česku, multiplex ČRo DAB+ startuje na ostro

31. květen 2017

Po spuštění všech čtyř plánovaných vysílačů pokryje signál 40 % populace. Český rozhlas bude využívat celou kapacitu multiplexu, protože nemá oporu v zákoně, aby mohl prostor nabídnout privátním hráčům.

Digitální rozhlasové vysílání v České republice má před sebou historický moment. 1. června, dva roky od chvíle, kdy byl zahájen ze Žižkovské věže experiment multiplexu ČRo DAB+, přechází tato síť do ostrého provozu. Multiplex bude šířit celkem čtrnáct rozhlasových stanic ve standardu DAB+ a s nejmodernějším kódováním. Díky tomu bude možné okruhy Českého rozhlasu šířit s nižším datovým tokem, avšak při zachování vysoké zvukové kvality.

K 1. červnu zároveň dojde ke změně programové nabídky. Nově se v digitální síti objeví i regionální okruhy Českého rozhlasu. ČRo Regina DAB Praha budou následovat ČRo Region, ČRo Brno, ČRo Ostrava a ČRo Plzeň. Jde tedy o lokality, kde se digitálního vysílání dočkají obyvatelé v následujících měsících, nejpozději do listopadu. Rozšiřování DAB+ do dalších míst v následujících letech bude záležet na zájmu o digitální rádio v již fungujících oblastech. Individuální oprávnění pro vysílače je uděleno regulátorem ČTÚ do konce roku 2021.

Mapa pokrytí DAB+ signálem Praha, Beroun, Plzeň, Brno a Ostrava

Předpokládaná mapa pokrytí signálem multiplexu ČRo DAB+ na teleskopickou anténu. Obrázek je v původním velikosti k dispozici zde (Zdroj: České Radiokomunikace).

Díky tomu, že head-end, neboli samotné srdce vysílacího řetězce DAB+ multiplexu Českého rozhlasu, je přímo ve správě a pod kontrolou veřejnoprávního média, je možné zajistit maximální zvukovou kvalitu a distribuci signálu přímo ze studií a následně ho distribuovat po optické trase až přímo na vysílač. Pro technicky orientované čtenáře, hodnota „Protection level“ bude na 2. K dispozici budou samozřejmě i veškeré doplňkové služby, a to včetně slideshow (obrázky pro barevné displeje), názvy hraných skladeb a podobně. Po spuštění všech čtyř DAB+ vysílačů vyjde tento způsob distribuce signálu ročně na 12.9 milionů korun.

Parametry vysílačů:

Od 1. června

Praha – Žižkov – kanál 12C/20 kW/vertikální polarizace

Do 30. listopadu

Plzeň – Radeč – kanál 12C/10 kW/vertikální polarizace
Brno – Hády – kanál 12D/5 kW/vertikální polarizace
Ostrava – Hošťálkovice – kanál 12D/10 kW/vertikální polarizace

Šířené stanice:

Celoplošné: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus
Regionální: Regina DAB Praha, ČRo Region, ČRo Brno, ČRo Ostrava a ČRo Plzeň
Digitální: Radio Wave, Rádio Junior, D-dur, ČRo Jazz, Rádio Retro

autor: lukpo
Spustit audio