Na DVB-T2 je připravena více než polovina domácností, další operátor spouští informační kanál

19. listopad 2019

Na nový standard televizního vysílání DVB-T2 je připraveno 56 procent domácností, což je o 12 procentních bodů více než před půl rokem a dvojnásobek stavu na konci minulého roku. V Praze a středních Čechách, kde přechod začne, je vybavenost domácností vyšší. O přechodu na DVB-T2 ví 92 procent obyvatel Česka, zatímco na jaře to bylo 83 procent. Vyplývá to z průzkumu pro ministerstvo průmyslu a obchodu z přelomu října a listopadu na vzorku více než 2000 respondentů. 

"Informace o přechodu lidé nejčastěji čerpali z rozhlasu, televize nebo tisku. Více než třetina lidí se informovala v internetových médiích. Zhruba čtvrtina pak u známých, v rodině a u přátel," uvedl náměstek ministra průmyslu pro digitalizaci Petr Očko. K informovanosti diváků přispěje od dnešního dne i společnost Digital Broadcasting, která spustí ve své Regionální síti 7 stanici "Televize přes anténu". Tematickou televizi "Nalaďte se na DVB-T2" stejného zaměření provozují i České Radiokomunikace. 

Tváří nového informačního kanálu je moderátor Jan Čenský

Přechod na DVB-T2 začne už příští týden v Praze a středních Čechách z vysílačů Žižkov a Cukrák. Minutu před půlnocí 27. listopadu České Radiokomunikace vypnou vysílání programů České televize ve stávajícím standardu DVB-T a lidé si budou muset naladit DVB-T2. K tomu budou potřebovat televizor s tunerem pro nový standard, nebo set top box. K 8. lednu pak bude následovat vypínání komerčních stanic, jako je Prima, Nova, Barrandov a dalších ze Žižkova, a 15. ledna z Cukráku.

Pokud diváci vidí na některých televizních kanálech piktogram, měli by si pro příjem signálu pořídit set-top box nebo nový televizor. Cena set top boxů začíná na 550 Kč a lze přes ně připojit i starší televize. Ze zkušenosti však našim čtenářům doporučujeme nevybírat si nejlevnější modely a je-li to možné, sáhnout i po přijímači s podporu standardu HbbTV (červeného tlačítka).

Společenství vlastníků by měla zajistit potřebné úpravy společných televizních antén, u individuálních antén diváci měnit nastavení nemusí.

Celý přechod by měl být dokončen do poloviny příštího roku. Důvodem změny je potřeba uvolnit část frekvencí z televizního vysílání pro rychlé mobilní sítě. S DVB-T2 diváci získají možnost příjmu televizních programů v HD kvalitě a širší výběr stanic. Televizní signál z pozemních vysílačů využívá asi 60 procent domácností. Zbytek dává přednost kabelové televizi, satelitu nebo IP TV.

autor: lukpo | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související