Nové Rádio Retro připomene šedesátiny Semaforu

27. září 2019

1. října vstoupí do digitálního éteru nový programový blok Rádia Retro, jehož tématem bude divadlo Semafor. Archivní nahrávky v rozsahu od roku 1961 do roku 2006 připomenou hlavně střihové pořady nebo pásma s písničkami Suchého a Šlitra, dále řadu Suchého vystoupení v rozhlase i v divadle a unikátní součástí programu je také několik amatérských nahrávek z archivu Jonáš klubu.

„Semafor je zásadní součástí naší novodobé kulturní historie a navíc se v podstatě od samého počátku objevoval v rozhlasovém vysílání,“ konstatuje ředitel programu Ondřej Nováček s poukazem na populární písničky, které zejména v šedesátých letech přinášely do éteru trochu jiný proud než tehdy rozšířenou taneční hudbu velkých orchestrů. „Nepůjde o dokonale výstižnou kroniku Semaforu“ upozorňuje Ondřej Nováček, „ale o přehlídku pořadů, kterými disponuje náš archiv. To samozřejmě zdaleka nejsou všechny počiny této scény. Na druhé straně je to řada nahrávek, které desítky let ve vysílání nezazněly a mohou být překvapením i pro velké fanoušky Jiřího Suchého a jeho divadelní práce.“

Rádio Retro opráší z hloubi šedesátých let několik veřejných nahrávek s průřezem tehdejších her Semaforu, nechá vzpomínat Miroslava Horníčka na předčasně zemřelého Jiřího Šlitra, jehož melodie samozřejmě doprovodí mluvené slovo napříč programem tohoto streamu. Objeví se Jitka Molavcová, Miloslav Šimek a Jiří Grossmann. Vedle divadelních momentů vzpomeneme také na jakousi souběžnou rozhlasová činnost Jiřího Suchého - oblíbené Gramotingltangly, na kterých se podíleli i třeba zmíněný orní

Horníček nebo Jan Werich. Velkou přehlídku semaforských titulů nabízí zcela zapomenutý seriál z roku 1970, ve kterém autoři uvádějí úryvky z interních nahrávek představení pořízených ve zvukařské kabině divadla.

„A protože ve dvacetiletí 1970 až 1989 se Jiří Suchý se Semaforem objevoval v rozhlase jen velmi sporadicky – byť výjimkou jsou třeba malé pořady na Silvestra 1978 nebo rozhovor ve Studiu 7 z počátku roku 1989 – naplňují tuto éru nahrávky ze setkání Jonáš klubu“ slibuje dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý. Jonáš klub, který kontinuálně působí dodnes, po celou dobu své existence pořádal večery s besedami, na které zval různé osobnosti, ne nutně přímo související se Semaforem.

„Nicméně třeba spisovatelka Jindřiška Smetanová nebo scénárista a herec Zdeněk Svěrák také patří k té zlaté éře šedesátých let“ vysvětluje Tomáš Černý. „Navíc když třeba Jiří Suchý vypráví publiku o svých začátcích, o své roli filmového režiséra a dalších momentech své kariéry, stojí to za poslech. Stejně tak jako když v roce 1987 vyprávěla Jindřiška Smetanová o tom, co vlastně za normalizace dělala, jaké vystřídala profese a co všechno musela vydržet. Naprostým pokladem je pak záznam besedy Jiřího Černého, který si v Jonáš klubu povídal se Zdeňkem Svěrákem večer 17. listopadu 1989. Samozřejmě tu ještě nemohla být žádná známka nastupující historické změny, ale pár narážek na tehdejší situaci se najde a docela z nich po těch třiceti letech mrazí“ uzavírá Černý.

Rádio Retro s pořady věnovanými šedesátinám Semaforu začne vysílat o půlnoci z pondělí na úterý 1. října a vydrží v éteru až do 16. listopadu. Stanici můžete naladit v multiplexu ČRo DAB+, který pokrývá signálem přibližně 60 % populace, dále v rozhlasových sítích RTI cz a Teleko, kabelové síti UPC Česká republika a pochopitelně i na internetu.

autoři: Tomáš Černý , lukpo
Spustit audio

Související