Spuštění kanálu ZDF Ultra HD? Několik let si ještě počkáme

Ze seriálu Die Bergretter (Horští záchranáři)

„V současné době probíhá rozšiřování Ultra HD výhradně prostřednictvím mediálních knihoven,“ konstatuje iniciativa Deutsche TV-Platform.

Německá veřejnoprávní televize ZDF by mohla spustit ostrý provoz svého vlajkového kanálu ve formátu Ultra HD v průběhu roku 2022, a to na kabelu a satelitu. Předpokládá to Deutsche TV-Platform, jíž je ZDF trvalou součástí. Iniciativa to uvedla ve své tiskové zprávě. ZDF vyrábí už v současné době některou svou tvorbu ve formátu UHD a umísťuje ji například na platformu HbbTV, díky které ji mohou vidět mimo jiné i zájemci v České republice a na Slovensku.

„V současné době probíhá rozšiřování Ultra HD výhradně prostřednictvím mediálních knihoven,“ konstatuje Deutsche TV-Platform. V Německu už se nicméně tento obrazový formát pomalu rozjíždí. Jmenovat můžeme například mediální skupinu RTL, která již navázala spolupráci s operátorem SES, kdy umisťuje vybraný obraz na demo kanál UHD 1. Prakticky všechny významné německé skupiny již produkují obsah ve formátu Ultra HD/4K, který si však připravují pro pozdější využití. Minulý týden začala v lokalizované podobě vysílat stanice Travelxp 4K.

Situace v České republice je o poznání složitější. Lze předpokládat, že někteří tuzemští poskytovatelé si nechají formátu Ultra HD jako možnou podzimní novinku pro své klienty. Firmy se již v uplynulých měsících vybavili potřebným hardwarem, nyní je tedy na programu jeho rozšíření mezi běžné zákazníky. Plány s formátem UHD/4K už avizovala loni společnost O2 Czech Republic, spíše zdrženlivě se k němu pro změnu stavěl operátor UPC. Operátor Skylink v režimu základní nabídky Digital poskytuje prozatím jediný 4K kanál, stanici Insight UHD.