Televize Btv prochází významnými změnami, míří do DVB-T v Praze i na satelit Astra

Stanice plánuje divákům nabídnout lifestylové i vzdělávací pořady. Ve vysílání by neměly chybět ani některé sportovní přenosy, například basketbal nebo golf. Za rok od svého startu plánuje televize zpřístupnit svůj signál ve vysokém rozlišení.

Původně pouze brněnská regionální televize Btv prochází v těchto týdnech a měsících významnými změnami, které souvisí s jejím převzetím novými majiteli (viz Obchodní rejstřík). Jako předsedkyně představenstva nyní figuruje Ivana Greifenthalová, dalším členem a zároveň ředitelem pro strategický rozvoj je Denis Bego. Bývalý generální ředitel a zároveň předseda představenstva Petr Bakus už ve společnosti AIDEM nefiguruje.

Greifenthalová Digitálnímu rádiu sdělila, že stanice se oprostí od brněnské aglomerace a má se stát multiregionální televizí, která bude zaměřená na diváky ve věku od pětatřiceti let, později i dvacátníky. Co se týká obsahu, má jít o kombinaci lifestylového a vzdělávacího obsahu. Původní název Btv si stanice ponechá, dochází však ke změně vizuálu a nedávno došlo také k proměně loga, které je laděné záměrně do retro stylu.

K stávajícím operátorům O2 Czech Republic a Smart Comp (Netbox) plus DVB-T2 multiplexu společnosti Digital Broadcasting, má přibýt pokrytí Prahy prostřednictvím Regionální sítě 12 (kanál 47), ve které České Radiokomunikace aktuálně šíří stanice Prima, Prima Cool a Retro Music TV. Významný bude ale především zásah prostřednictvím družice Astra 3B, kde bude stanice šířena nekódovaně skrze kapacitu firmy Towercom. Rozšíření terestrické a satelitní distribuce je plánováno již mezi 1. až 15. červencem.

Noví majitelé prozatím nechystají pozemní vysílání dále rozšiřovat. Vyčkávají, až proběhne druhá televizní digitalizace a objevil by se případně DVB-T2 multiplex, který by nabídl pokrytí jednotlivých regionů. Za stávajících podmínek by však toto umožňoval ve finálních sítích pouze operátor Digital Broadcasting, což řadě regionálních stanic nemusí vyhovovat. Btv plánuje zatím vysílat pouze ve standardním rozlišení, protože bude v první fázi vysílat i významný podíl archivní tvorby, HD kvalitu by divákům ráda nabídla přibližně po roce.

Pojem multiregionální televize používají noví majitelé záměrně. V budoucnu chce stanice nabízet samostatný program pro jednotlivé kraje, začít se má právě s Brnem a Prahou. Ve vysílání se mají objevit například pořady o vaření, kultura, vzdělávací magazíny nebo formát podobný 13. komnatě známý z obrazovky České televize. Vysílání má ale obsahovat i některé sportovní přenosy – například basketbalovou Euroligu žen nebo golfové turnaje. Letní prázdniny mají být obdobím, kdy management bude s programem experimentovat a připravovat se na nadcházející podzim, který je obecně vnímán jako start nové sezóny.

Významnou roli v existenci televize má hrát do budoucna internet. Btv bude pochopitelně se svými fanoušky komunikovat na Facebooku a případně i dalších sociálních sítích a také skrze své webové stránky. Samozřejmostí má být do budoucna hybridní vysílání HbbTV, který vedení televize chápe i jako dobrou šanci k tomu, jak se dostat k reálným číslům o sledovanosti. Btv ale pochopitelně tuto technologii nenabídne od samotného počátku, ale až v následujících měsících. V nočních hodinách, konkrétně v době od půlnoci do šesté ranní chce stanice nabízet divákům relaxační formát označovaný jako Lounge Music.

Spustit audio
autor: lukpo

Související