Ve Finsku byl i letos díky Es vrstvě slyšet Český rozhlas Plus, šlo o vysílač z Prahy nebo Brna
Příjem Českého rozhlasu v těchto zemských šířkách není ničím neobvyklým. V období letních měsíců informovali lovci vzdálených signálů o zachycení stanice Plus již několikrát, premiérou není právě ani kmitočet 92,6 MHz.
Finský lovec vzdálených signálů Reijo Alapiha z města Joensuu zachytil začátkem června vysílání Českého rozhlasu Plus. Alapiha o tom informoval portál Digitální rádio prostřednictvím obsáhlého reportu a připojil také nahrávku stanice. V jeho případě se jednalo o frekvenci 92,6 MHz. Na tuto vzdálenost bohužel nelze přesně určit, zdali se jednalo o pražský, případně naopak brněnský vysílač. Příjem Českého rozhlasu v těchto zemských šířkách není ničím neobvyklým. V období letních měsíců informovali lovci vzdálených signálů o zachycení stanice Plus již několikrát, premiérou není právě ani kmitočet 92,6 MHz.
Vysílání bylo zachyceno 4. června v dopoledních hodinách, konkrétně v rozmezí 11:02 až 11:06. „Můj přijímač je tuner SONY XDR-F1HD a moje anténa je osmiprvková střešení TRIAX FM-8 Yagi. Signál byl velmi proměnlivý – občas velmi silný a občas zmizel,“ uvedl Reijo Alapiha a potvrdil: „Příjem byl možný během vzácného reflexního jevu, takzvané sporadické E-vrstvy (ES). ES reflexe je velmi dočasným jevem atmosféry. Můj web je Joensuu ve východním Finsku. Dokážete potvrdit moji zprávu o poslechu kartou QSL, dopisem nebo e-mailovou zprávou? Poslouchejte prosím můj připojený zvukový klip (MP3)! Zaznamenal jsem podtrženou část programu.
Související
-
Český rozhlas Plus zahrál opět ve Finsku, za mimořádný úlovek může Es vrstva
Jde o jev, který se vyskytuje obvykle většinou od května do září, kdy je v praxi možné přijímat na daném území stovky až tisíce kilometrů vzdálené stanice v pásmu VKV.