Zachraňte naše spektrum, vyzývají desítky evropských subjektů. Jsou mezi nimi i České Radiokomunikace
57 asociací a společností působících v odvětví vysílání a kultury z 18 evropských zemí, mezi nimiž nechybí ani České Radiokomunikace, spojilo své síly ve „Výzvě Evropě“, aby vyzvali politickou reprezentaci a regulační orgány pro zachování UHF pásma (470–694 MHz) vysílacím službám a bezdrátovým produkčním zařízením.
O budoucím využití tohoto pásma po roce 2030 se rozhodne na Světové radiokomunikační konferenci 2023 (WRC-23). Jak uvedla Evropská vysílací unie /EBU), v sázce je budoucnost nejrozšířenější televizní infrastruktury v Evropě – 80 milionů nebo 43 % domácností Evropské unie sleduje televizi prostřednictvím digitální pozemní televize. Dále se v tomto pásmu používají i bezdrátové mikrofony nebo ušní komunikátory pro techniky koncertů.
„Vysílání potřebuje UHF spektrum pro snadný, levný a tudíž dostupný pozemní televizní přenos. Budoucí vysílací technologie umožní oslovit obyvatelstvo přímo na mobilních zařízeních,“ uvádí EBU v tiskové zprávě. V případě katastrofy nebo krize zajišťuje v Česku bezplatné pozemní vysílání informovanost obyvatelstva o situaci, v případě potřeby i dny a týdny. Vysílání se ukázalo nejlepším distribučním prostředkem i v případě přírodních katastrof.
Související
-
Němečtí vysílatelé založili alianci za boj o televizní frekvence na světové konferenci WRC-23
Řada německých vysílatelů se nechce smířit s myšlenkou, že po roce 2030 by mělo televizní vysílání přijít o další frekvenční pásmo, konkrétně o kmitočty pod 700 MHz.