Žižkovský vysílač slaví dnes 30 let od zahájení provozu
Přesně před 30 lety, 3. května roku 1991, bylo zahájeno standardní vysílání ze Žižkovské televizní věže. České Radiokomunikace dodnes tuto stavbu provozují jako vysílač, v areálu přibylo i datové centrum DC Tower. Žižkovský televizní vysílač se stal určitým symbolem vysílačů u nás. V archivní fotogalerii si můžete připomenout spuštění experimentálního vysílání multiplexu ČRo DAB+ tehdejším generálním ředitelem rozhlasu Peterem Duhanem a jeho kolegů.
Předtím, než pokryl Prahu a okolí signál ze Žižkovského televizního vysílače, sloužil jako hlavní pražský vysílač Petřín. Bylo to provizorium a nebylo dlouhodobě udržitelné.
Po diskusích byla vybrána lokalita v Mahlerových sadech a podle návrhu architekta Václava Aulického byl vybudován vysílač, třísloupová ocelobetonová konstrukce, která připomíná startující raketu.
Základní kámen stavby byl položen v roce 1985, v březnu 1991 započalo zkušební vysílání a 3. května 1991 bylo spuštěno vysílání standardní, řádné, které odtud probíhá dodnes.
V roce 2000 ozdobila věž plastika Mimina od sochaře Davida Černého. Společnost CRA plastiky pravidelně udržuje a od umělce je odkoupila. Od roku 2006 je Žižkovská televizní věž nasvěcována u příležitostí významných dní a událostí.
Dnes ze Žižkovského vysílače vysílají multiplexy 22 a 23 s programy komerčních televizních stanic, multiplex 21 České televize, regionální televizní síť 12 a mimo jiné i multiplex ČRo DAB+ se veřejnoprávními okruhy Českého rozhlasu.
Související
-
Dance Radio získalo povolení k přesunu svého pražského vysílače ze Žižkova na Zelený pruh
Taneční stanice skupiny Active by díky rozhodnutí rady mohlo svůj vysílač na kmitočtu 89 MHz umístit na stejné souřadnice jako sesterské Rádio Bonton.
-
Vysílače Žižkov, Cukrák a Votice čekají několikahodinové výluky, souvisejí s přechodem na DVB-T2
Během údržbové přestávky dojde k výměně takzvaných slučovačů, které umožní vysílání finálních multiplexů ve standardu DVB-T2.
-
Žižkovský vysílač připomene 50 let od přistání člověka na Měsíci, změní se v legendární Apollo 11
Happening Moon 50: Zpátky na Měsíc připomene celou vesmírnou misi – start rakety, pobyt astronautů na Měsíci a jejich přistání v Tichém oceánu.